Indie mogą ograniczyć lub zakazać obrotu kryptowalutami

Indyjskie organy regulacyjne rozważają możliwość znacznego ograniczenia lub wprowadzenia całkowitego zakazu obrotu prywatnymi aktywami kryptograficznymi, ponieważ nie spełniają wymogów włączenia finansowego i bezpieczeństwa, w przeciwieństwie do CBDC, czyli cyfrowej waluty banku centralnego.

„Hindustan Times”, powołując się na informacje otrzymane od urzędników, donosi, że grupa ekspertów rządowych przygotowała raport i doszła do wniosku, że istnieje znaczna nierównowaga ryzyka nad korzyściami płynącymi z kryptowalut, w tym monet typu stablecoin. Podkreślili, że potencjał cyfrowej rupii, waluty CBDC, w pełni spełnia wymogi włączenia finansowego i bezpieczeństwa w porównaniu z kryptowalutami takimi jak Bitcoin i Ether.

„CBDC mogą zrobić to wszystko, co kryptowaluty. W rzeczywistości CBDC mają więcej korzyści niż kryptowaluty, z wyjątkiem ryzyka związanego z prywatnymi kryptowalutami” – powiedział jeden z urzędników, wypowiadając się pod warunkiem zachowania anonimowości.

Źródło dodało, że postanowienia skonsolidowanego dokumentu Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) i Rady Stabilności Finansowej pozwalają na wprowadzenie wyższych ograniczeń w zakresie regulacji kryptowalut, w tym ich całkowity zakaz na terytorium krajów grupy G20.

Urzędnik podkreślił, że technologia blockchaina, leżąca u podstaw kryptowalut, może być wykorzystywana do różnych celów korzystnych społecznie, takich jak tokenizacja rządowych papierów wartościowych, w przeciwieństwie do Bitcoina czy Etheru, które według niego stanowią zagrożenie dla bezbronnych grup indyjskiej populacji.

Wcześniej gubernator Banku Rezerw Indii (RBI) Shaktikanta Das powiedziała, że ​​cyfrowa rupia może złagodzić niepewność wywołaną kryptowalutami i chronić obywateli Indii przed dużą zmiennością instrumentów rynku kryptowalut.

Źródło zagraniczne: Bits.Media
Źródło polskie: Geopolityka.org