Indie i Chiny kontynuują próby uspokajania sytuacji na granicy

Opublikowano: 17.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1473

Jak podaje indyjskie MSZ, w najbliższym czasie dojdzie do kolejnej tury rozmów dowódców wojskowych z Indii i Chin. Oba kraje będą negocjować szczegóły wycofywania się z obszarów starć wzdłuż dzielącej ich pozycje linii faktycznej kontroli (LAC).

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Indii w swoim oświadczeniu poinformowało, że decyzja o kontynuacji oficjalnych rozmów wojskowych zapadła na niedawnym spotkaniu Roboczej Grupy Konsultacji i Koordynacji w Sprawach Granic. Spotkanie, w którym uczestniczyli dyplomaci z obu krajów, było już siódmym od 15 czerwca ubiegłego roku, kiedy to doszło do poważnych starć w Dolinie Galwan. Rozmowy zakończyły się wydaniem wspólnego oświadczenia, w którym podkreślono, że ,,strony powinny kontynuować dialog, aby wypracować akceptowalne dla obu krajów rozwiązanie, które umożliwi najszybsze jak to możliwe rozdzielenie wojsk w strefach, gdzie dochodzi do starć”. Strona indyjska poinformowała również, że przedstawiciele stron dokonali przeglądu sytuacji wzdłuż linii podziału i ,,przeprowadzili dogłębne dyskusje w pozostałych kwestiach”.

Spory terytorialne na tym obszarze od dziesięcioleci nadwyrężają stosunki między Indiami a Chinami. Pekin zajmuje bowiem region Aksai Chin, który New Delhi także uważa za część swojego terytorium. Okupacja ma genezę w roku 1962, kiedy oba kraje stoczyły krótką wojnę na granicy w Himalajach, zakończoną zwycięstwem ChRL. W 1967 roku ponownie doszło w tym miejscu do starć. Przed wybuchem poważnych zeszłorocznych walk (w których zginęło kilkudziesięciu żołnierzy) ostatnie strzały padły na granicy w 1975 roku.

Teraz negocjacje chińsko – indyjskie toczą się równolegle między dyplomatami i wojskowymi obu krajów, jednak niewątpliwe większe znaczenie mają te drugie i to w ich toku można spodziewać się wypracowania ewentualnego porozumienia. Jedenasta runda rozmów między dowódcami korpusów ma odbyć się najszybciej jak to możliwe, aby ,,kontynuować proces łagodzenia sytuacji w terenie i zabezpieczyć z trudem osiągniętą stabilizację na obszarach przygranicznych” – czytamy w komunikacie Ministerstwa Spraw Zagranicznych Indii.

Dziesiąta tura, która odbyła się 20 lutego, zakończyła się optymistycznym akcentem – dowódcy z Indii i Chin wspólnie zwrócili uwagę, że przeprowadzone niedługo wcześniej sprawne i zgodne rozdzielenie wojsk w okolicach jeziora Pangong było dużym sukcesem i ma szansę stać się dobrą podstawą do kompromisowego rozwiązania innych granicznych kwestii spornych. Niemniej od czasu tego spotkania nie było żadnych oficjalnych informacji o postępach w wycofywaniu się oddziałów z rejonów Gogra-Hot Springs, Depsang i Demchok, gdzie również regularnie dochodziło do starć. Wynik rozmów dyplomatów dobrze jednak wróży przed spotkaniem wojskowych oraz daje nadzieję na dalszą deeskalację konfliktu wojsk i kontynuację wspólnych działań obu krajów na rzecz przywrócenia spokoju w rejonach przygranicznych.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.