Indie budują drogi ze śmieci z recyklingu
Recykling plastiku jest jednym z najpilniejszych problemów naszej planety. Wciąż poszukuje się nowych rozwiązań, jak pozbyć się takich zanieczyszczeń, szczególnie w oceanach, gdzie występują one w postaci tzw. mikroplastiku. Stosunkowo niedawno ciekawe rozwiązanie w tej kwestii przedstawiły indyjskie władze.
Indie od dekad zmagają się z gigantyczną masą śmieci. Jednak jak widać, tamtejsze władze, postanowiły wprowadzić korzystne dla środowiska zmiany. W Indiach rozpoczęto budowę „ekologicznych” dróg, których materiałem budowlanym są śmieci z recyklingu. W samym 2017 wybudowano w ten sposób trasę o łącznej długości 100 tys. km.
W projekt zaangażowało się wiele indyjskich stanów. W stanie Kerala największe zainteresowanie wykazują miejscowi rybacy, którzy od lat wyławiają z wody tworzywa sztuczne. Dziś takie odpady trafiają do centr recyklingu.
Recykling sztucznych odpadów stanowi dodatkowy zarobek dla obywateli Indii. Od początku bieżącego roku do projektu dołączyło 5 tysięcy uczestników, dostarczając ponad 5 ton plastikowych śmieci.
Pozyskiwane odpady są mielone i topione w temperaturze 170 stopni Celsjusza. Następnie do masy dolewa się gorący bitum – mieszaninę substancji organicznych o dużej lepkości. Produkt końcowy stanowi już idealny materiał na budowę dróg.
Autorstwo: Scarlet
Na podstawie: MiceTimes.asia
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl