Indiańska placówka będzie chronić Isconahua

Opublikowano: 07.04.2011 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 846

PERU. Regionalna Organizacja AIDESEP z regionu Ukajali (ORAU) oraz indiańska organizacja FECONAU utworzyły nowy punkt kontrolny przy granicy peruwiańsko-brazylijskiej na pograniczu rezerwy Isconahua. Inicjatywa została podjęta w ramach programu ochrony ludności indiańskiej znajdującej się w izolacji lub początkowej fazie kontaktu.

Rezerwa zamieszkana przez izolowanych Indian Isconahua jest najeżdżana przez nielegalnych drwali. Pomimo wielu sygnałów i próśb kierowanych do peruwiańskich notabli, rząd nie podjął żadnych oczekiwanych kroków służących zachowaniu integralności Isconahua. Indianie Isconahua mówią językiem Pano. W roku 1959 grupa misjonarzy spotkała 25 członków tej grupy etnicznej, przez rok mieszkała z nimi i prowadziła badania etnograficzne. Populację Isconahua szacuje się na około 80 osób. Po wniosku AIDESEP rząd utworzył Terytorialną Rezerwę Indian Isconahua obejmującą obszar 275 665 hektarów. Próby nawiązania kontaktu z Indianami w latach 2004-2005 nie powiodły się. Jedno z podejrzeń zakłada, że Isconahua zbiegli w kierunku granicy brazylijskiej po kontaktach z najeżdżającymi rezerwę drwalami i górnikami.

Nielegalne pozyskiwanie drewna jest powszechne w Peru i stanowi poważne zagrożenie dla przeżycia 15 izolowanych grup indiańskich, zamieszkujących odległe regiony peruwiańskiej Amazonii. Indianie są zagrożeni przemocą oraz chorobami zewnętrznymi na które nie mają odporności immunologicznej. Powstanie placówki ochrony przy granicy z rezerwą Isconahua jest odpowiedzią na bezczynność rządu. Przedstawiciele ORAU i FECONAU podkreślają, że nie uzurpują sobie prawa do pełnienia funkcji zarezerwowanych dla właściwych organów państwa. Wręcz przeciwnie, nie chcą dopuścić do tego aby historia znów się powtórzyła…

Nowa placówka będzie nadzorować ruch w obrębie rezerwy a także chronić jej mieszkańców przed ingerencją z zewnątrz, godzącą w ich życie, zdrowie oraz integralność kulturową.

Organizacja ORAU wydała także oświadczenie w którym wezwała peruwiański departament ds. Indian (INDEPA) do zjednoczenia sił w dziele ochrony zasobów regionu oraz jego mieszkańców.

Opracowanie dla “Wolnych Mediów”: Damian Żuchowski
Na podstawie: aidesep.org.pe, survivalinternational.org


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.