Indianie poniżej średniej krajowej

Opublikowano: 22.11.2011 | Kategorie: Publikacje WM, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 834

Z opublikowanego raportu Forum Amazon, stawiającego sobie za cel nakreślenie milenijnych celów rozwoju w Amazonii, wyłania się niepokojąca sytuacja społeczna rdzennych mieszkańców, którzy w wielu elementach, w tym sytuacji społecznej i zdrowotnej, klasyfikują się poniżej średniej krajowej.

Badania objęły swoim zasięgiem dziewięć państw i regionów: Brazylię, Boliwię, Kolumbię, Ekwador, Peru, Wenezuelę, Surinam, Ekwador, Gujanę i Gujanę Francuską. Według zgromadzonych danych w granicach dziewięciu krajów mieszka ponad 1,6 mln amazońskich Indian. Nie wszyscy mieszkają jednak na prawnie uznawanych terytoriach, co według raportu, istotnie wpływa na utrzymanie i poprawę jakości życia poszczególnych społeczności. „Walka z ubóstwem i głodem jest ściśle związana z gwarancją do korzystania z tradycyjnych terytoriów. Konsolidacja na tym tle pozwala rdzennym mieszkańcom na pozyskanie żywności poprzez rybołówstwo, myślistwo i rolnictwo” – podkreślają autorzy badań.

Najbardziej niepokojące wskaźniki dotyczące ludności tubylczej związane są z brakiem podstawowych usług i znacznych odległości geograficznych, które utrudniają dostęp do opieki zdrowotnej. Szczególnie bijąca na alarm jest wysoka zapadalność na choroby takie jak malaria, gruźlica i choroby przenoszone drogą płciową. Częstotliwość występowania gruźlicy u brazylijskich Indian cechuje się na poziomie 101 na 100 tysięcy osób, podczas gdy średnia krajowa w Brazylii to 37,9. W Wenezueli wskaźnik zapadalności na gruźlicę u tamtejszych Indian to aż 450 na 100 tys. osób.

Raport zwraca szczególną uwagę na wirus HIV/AIDS, którego przedostanie się na łono lokalnych społeczności niesie ryzyko wyniszczenia tych populacji, ponieważ poligamia jest częścią wielu kultur, natomiast informacje i metody zapobiegania zachorowalności na tą infekcje pozostają słabo rozpowszechnione.

Śmiertelność niemowląt u Indian wciąż pozostaje na poziomie krytycznym. Według badań, w Brazylii w roku 2007, na tysiąc urodzeń przypadło 50 zgonów, co daje dwukrotnie większą śmiertelność niż średnia krajowa. Jeszcze większy rozdźwięk na tym tle występuje u wenezuelskich Indian, u których śmiertelność niemowląt jest dziesięciokrotnie większa niż średnia krajowa. Głównymi przyczynami przedwczesnych śmierci indiańskich dzieci pozostają niedożywienie, zapalenie płuc i odwodnienie.

W badaniu zwrócono uwagę na niewielką liczbę szkół, mimo istnienia przepisów krajowych, gwarantujących rdzennym mieszkańcom edukację zgodną z ich wyznacznikami kulturowymi.

Raport o milenijnych celach rozwoju wskazuje także na środowiskowe zagrożenia dla lokalnych społeczności. Chociaż Amazonia należy do najlepiej zachowanych obszarów, we wszystkich dziewięciu wymienionych krajach, rdzenne terytoria znajdują się pod ciągłą presją z powodu eksploatacji surowców naturalnych, zwłaszcza wyrębu lasów i górnictwa. Według cytowanego w badaniu Instytutu Socioambiental, 99 rdzennych ziem znajduje się w stanie ciągłego, zewnętrznego zagrożenia.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Na podstawie: amazonia.org.br, agenciabrasil.gov.br
Dla “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.