Indianie aresztowali i przepędzili drwali

Opublikowano: 08.09.2014 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 632

Po wielu miesiącach napięcia i bezczynności brazylijskich agencji rządowych, Indianie Ka’apor przystąpili do samodzielnej egzekucji prawa w granicach terytorialnej rezerwy Alto Turiaçu. Wojownicy Ka’apor zaskoczyli drwali trzebiących miejscowe zasoby leśne: zajęli sprzęt służący im do tego procederu, obezwładnili ich i przepędzili z zajmowanych stanowisk.

Do omawianych wydarzeń doszło w pobliżu Centro do Guilherme położonym w stanie Maranhao. Zdjęcia z akcji Indian Ka’apor opublikowała 4 września 2014 agencja Reuters. Na fotografiach wykonanych przez Lunae Parracho uwieczniono wydarzenia, które rozegrały się 7 sierpnia. Widzimy na nich drwali, którzy najechali rezerwę. Indianie związali ich, zdjęli z nich część odzieży, po czym podpalili ciężarówki używane przez samozwańczych handlarzy drewnem do operacji na tubylczym terytorium.

Samodzielne aresztowania i wydalenia drwali oraz nielegalnych poszukiwaczy surowców, wchodzących na ziemie Indian, są ostatnio coraz częstszymi metodami stosowanymi przez rdzenną ludność Brazylii celem zabezpieczenia rodzimych ziem. Kilka miesięcy wcześniej, podobną inicjatywę w granicach swoich terytoriów przeprowadzili Indianie Munduruku.

Konfrontacje między obiema stronami następują na skutek dezercji brazylijskiej administracji, zobligowanej do rozwiązywania konfliktów na pograniczu i zabezpieczania konstytucyjnych praw pierwszych mieszkańców Brazylii. Spolegliwość wobec wydarzeń na prowincji jest celową częścią polityki rządu Dilmy Rousseff. By nie wchodzić w konflikty z wpływowymi posiadaczami ziemskimi ministerstwo sprawiedliwości wstrzymało proces demarkacji tubylczych terytoriów i zachowuje głęboką wstrzemięźliwość wobec konfliktów na linii Indianie – drwale. Niedawne usunięcie najeźdźców z terytorialnej rezerwy Indian Awa Guaja, przeprowadzone po wielu latach nacisków i międzynarodowej kampanii, stanowi jeden  z niewielu wyjątków od reguły.

Ostatnia kampania Indian Ka’apor w obrębie rezerwy Alto Turiaçu może wydać się efektowną dla oglądających prezentowane zdjęcia, ale w rzeczywistości wydarzenia takie jak te prowadzą do eskalacji napięcia między obiema stronami, skazanymi, tak czy owak, na wzajemne sąsiedztwo. Zdjęcie wierzchniej odzieży i popędzenie drogą wylotową z rezerwy, wywołuje upokorzenie i wzmaga rządzę odwetu.

O dalszym wzroście napięcia w regionie informuje antropolog José Mendes, który działa na rzecz praw ludu Ka’apor. W rozmowie z „Blog Amazon” poinformował, że decyzja rdzennej ludności o obronie swych ziem na własną rękę, zwiększyła prawdopodobieństwo brutalnego rozstrzygnięcia konfliktu. Antropolog obawia się, że pogróżki słane pod adresem Ka’aporów po sierpniowej akcji, mogą przeobrazić się niebawem w agresję fizyczną.

Autor: Damian Żuchowski
Na podstawie: blogs.wsj.co, terramagazine.terra.com.br, oglobo.globo.com, theatlantic.com
Dla „Wolnych Mediów”


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. reo 09.09.2014 00:47

    Szkoda, że u nas tak nie załątwia się spraw: )

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.