Importujemy coraz więcej prądu

Opublikowano: 14.07.2020 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 718

Zmniejszone zapotrzebowanie na energię elektryczną związane z zamknięciem gospodarki przez koronawirusa, nie powstrzymało trendu dotyczącego importu prądu przez Polskę. W pierwszych pięciu miesiącach tego roku sprowadzono o 39 procent więcej energii niż w ubiegłym roku. Wszystko z powodu wysokich dla naszego kraju kosztów pozwoleń na emisję dwutlenku węgla.

Praktycznie na całym świecie w pierwszym półroczu bieżącego roku spadło zapotrzebowanie na energię elektryczną. W związku z pandemią koronawirusa zamkniętych zostało bowiem wiele miejsc pracy, dlatego prąd, podobnie zresztą jak paliwo, przestało być towarem równie pożądanym co wcześniej. Mimo powyższych faktów w naszym kraju znacząco wzrósł import energii elektrycznej.

W przeciągu pierwszych pięciu miesięcy bieżącego roku, w porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, do Polski sprowadzono o 39 proc. więcej prądu. Co ciekawe, w ubiegłym roku w stosunku do 2018 r. import energii elektrycznej zwiększył się blisko dwukrotnie. Głównymi dostawcami prądu dla naszego kraju stały się Szwecja, Niemcy, Czechy czy Litwa.

„Dziennik Gazeta Prawna” powołując się na wypowiedzi ekspertów twierdzi, że dzięki wolnemu rynkowi w ramach Unii Europejskiej możliwe jest właśnie importowanie energii elektrycznej. Tymczasem jest ona tańsza w innych unijnych państwach, bo Polska musi płacić spore pieniądze za pozwolenia na emisję dwutlenku węgla w ramach walki ze zmianami klimatycznymi. Ma to związek z dużym udziałem energii produkowanej z węgla.

Na podstawie: Dziennik.pl, Biznes.Interia.pl
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 2, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI:

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
AstroCris
Użytkownik
AstroCris

Ciekaw jestem kto jest strażnikiem/właścicielem co2 w atmosferze że nam nie pozwala czegoś spalić. Czy ten ktoś w związku z kasowaniem $$$€€€ za to jest też odpowiedzialny za klimat i można go ewentualnie ukarać za niedopilnowanie klimatu?
Po 1 wydaje mi się że ten co2 co idzie w niebo już kiedyś tam był wiec zwracamy go
Po 2 to kto doprowadził do wymarcia dżungli na bliskim wschodzie?widocznie ktoś za mało płacił.bo przecież skoro jest full ropy to była dzungla.

realista
Użytkownik

no była, miliony lat temu. wątpię, że da się złapać sprawcę jej zniknięcia. :DDD
zwracając czy nie, zwiększamy ilość CO2 w atmosferze obecnie.

a co do sprowadzania prądu – w końcu nie bez powodu zablokowano w PL budowę elektrowni atomowych… .. .