Implant mózgowy umożliwi komunikację za pomocą myśli

Opublikowano: 20.01.2024 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1260

Zespół neurologów, neurochirurgów i inżynierów z Duke University opracował rewolucyjną protezę mowy, która może zmienić życie osób z zaburzeniami neurologicznymi upośledzającymi mowę. Nowa technologia, opisana szczegółowo w niedawnym artykule opublikowanym w czasopiśmie Nature Communications , wykorzystuje sygnały mózgowe do przewidywania, jaki dźwięk dana osoba próbuje wymówić, dając nadzieję na lepszą komunikację za pomocą interfejsu mózg-komputer.

Wielu pacjentów z wyniszczającymi zaburzeniami ruchu, takimi jak ALS lub zespół zamknięcia, zmaga się z wadami mowy. Istniejące narzędzia pomagające im się komunikować są często powolne i kłopotliwe, co ogranicza ich zdolność do skutecznego wyrażania siebie. Istotnym problemem jest rozbieżność między szybkością wytwarzania i dekodowania mowy: prędkość dekodowania mowy wynosi obecnie średnio około 78 słów na minutę, podczas gdy ludzie mówią zazwyczaj z prędkością 150 słów na minutę.

Aby rozwiązać te problemy, zespół z Duke University opracował protezę mowy, która może przekładać aktywność komórek mózgowych na mowę mówioną. Urządzenie, nie większe niż znaczek pocztowy, zawiera 128 mikroskopijnych czujników, które odbierają sygnały mózgowe i dekodują je na mowę. Jednakże ograniczona liczba czujników w istniejących urządzeniach ogranicza ilość informacji dostępnych do dekodowania.

Aby przezwyciężyć te ograniczenia, naukowcy współpracowali z ekspertami w dziedzinie inżynierii biomedycznej w celu opracowania bardziej zaawansowanego czujnika mózgowego. Nowy implant zawiera imponujące 256 mikroskopijnych czujników mózgowych, zapakowanych w elastyczny plastik klasy medycznej wielkości znaczka pocztowego. Ten wzrost liczby czujników umożliwia dokładniejsze przewidywanie zamierzonej mowy poprzez rozróżnianie sygnałów z sąsiednich komórek mózgowych.

Aby przetestować skuteczność nowego implantu, naukowcy współpracowali z neurochirurgami ze szpitala Duke University Hospital i zrekrutowali czterech pacjentów, którzy przeszli operację mózgu z powodu innych chorób. Tymczasowe umieszczenie urządzenia na czas operacji umożliwiło zespołowi zebranie cennych danych. Chociaż czas testów był ograniczony, wyniki są obiecujące i torują drogę do przyszłego rozwoju w tej dziedzinie.

Opracowanie tej protezy mowy stanowi ważny kamień milowy w dziedzinie neurologii. Wykorzystując sygnały mózgowe do przewidywania oczekiwanej mowy, osoby z zaburzeniami neurologicznymi mogą odzyskać zdolność skutecznej komunikacji. Zwiększona liczba czujników w nowym implancie umożliwia dokładniejsze dekodowanie sygnałów, przybliżając badaczy do osiągnięcia konwersji mowy w czasie rzeczywistym.

Na podstawie: Nature.com
Źródło: InneMedium.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.