Impas administracji USA

Opublikowano: 21.01.2023 | Kategorie: Polityka, Publicystyka, Publikacje WM

Liczba wyświetleń: 2826

Zwołane w Ramstein (Niemcy) spotkanie ministrów obrony państw Europy śledzone jest z dużą uwagą. Może ono ważyć na dalszych losach wojny i układzie sił. Zachodnie agencje skupiają się na podkreślaniu każdej wypowiedzi będącej presją na Niemcy w przekazaniu czołgów Ukrainie.

W przesłanym online apelu do obradujących Wołodymir Zełenski nalegał, aby nie toczyć debaty o to, jakie czołgi można mu wysłać, ale „aby tylko były”. Decyzję o tym uważa się za przełomową. Jednak wśród uczestników spotkania nie ma jedności. Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow tydzień temu stwierdził odważnie, że w zasadzie Ukraina już jest w NATO. W bazie Ramstein nie odstępuje generała Lloyda Austina.

Niemiecki dziennikarz Thomas Wiegold, zajmujący się problemami obronności, przypomniał na antenie telewizji DW News, że kanclerzowi Niemiec zależy na uniknięciu symbolicznej konfrontacji niemieckich czołgów z rosyjskimi na polu walki, bo mogłoby to przypomnieć sceny z przeszłości. Wydaje się to zasadniczym powodem stanowiska Niemiec, choć wysłane zostały wcześniej haubice, pociski artyleryjskie. Odnosząc się do stanowiska polskiego wiceministra obrony o gotowości wysłania czołgów Leopard pod warunkiem zgody Niemiec, dziennikarz przypomniał zasadność respektowania zawartych umów handlowych chroniących interes producenta. Gdyby polska strona przekazała czołgi niemieckiej produkcji, doszłoby do naruszenia interesu producenta (ochrona technologii), co skutkowałoby nie tylko złamaniem umowy, ale procesem sądowym, nie wspominając o utracie wiarygodności ws. jakichkolwiek dostaw w przyszłości. Jest to dobitna ochrona rodzimego przemysłu przez niedopuszczenie do re-eksportu. Niezależnie od uwarunkowań prawnych jako pojazd paliwożerny sam jest kosztowny, wymagający dostaw amunicji.

Pentagon zapowiedział, że nie ma zamiaru przekazać Abramsów do Kijowa ze względu na wysokie koszty logistyczne i utrzymania. Wicekanclerz Niemiec Robert Habeck zapowiedział: „Jeżeli Ameryka zdecyduje się przekazać czołgi Ukrainie, ułatwi to sytuację Niemcom”. Olaf Scholz uzupełnił dyplomatycznie: „Niemcy strategicznie związani partnerstwem nie podejmują samodzielnie decyzji, lecz wspólnie z partnerami, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi”. Nie sami Niemcy zachowują ostrożność w podsycaniu trwającej już niemal rok wojny. Francuzi, jak echo powtórzyli swoje zastrzeżenia dotyczące przekazania czołgów Leclerc.

W międzyczasie rzecznik prasowy Kremla Dmitrij Pieskow ocenił: „Przekazanie czołgów przez Zachód nie jest w stanie zmienić biegu wojny. Zachodowi pozostanie żałować złudzenia o ukraińskiej wygranej. Dostrzegamy narastające pośrednie i bezpośrednie zaangażowanie państw NATO w ten konflikt. Widzimy poświęcanie się dramatycznej iluzji ukraińskich sukcesów na polu walki, co jest zarazem dramatycznym złudzeniem społeczeństwa Zachodu, czego wielokrotnie będą żałować; jesteśmy tego pewni. »Hindustan Times« odnotowuje, że kolejne, po Węgrzech, państwo członkowskie NATO opowiada się jako prorosyjskie, a jest nim Chorwacja wyraźnie artykułująca niepopularną na Zachodzie opinię o „wojnie zastępczej przeciwko Rosji, toczonej na Ukrainie przez NATO w interesie Ameryki”. Prezydent Chorwacji Zoran Milanovic dobitnie oskarżył zachodni blok wojskowy NATO pod przywództwem USA, jako idący od wojny do wojny mówiąc: „Środki karne są bezsensowne, bo z ich pomocą niczego się nie osiąga. Idąc z wojny na wojnę, kim powinienem zostać? Amerykańskim niewolnikiem? Waszyngton i NATO prowadzą wojnę przeciw Rosji z wykorzystaniem Ukrainy. Plan usunięcia Putina jest nie do zaakceptowania. Również sankcje są nie do przyjęcia”.

W grudniu 2022 r. prezydent Milanovic przekonywał, że wykorzystanie ziemi chorwackiej na potrzeby państw członków NATO jest wciąganiem narodu bałkańskiego do wojny. Taką samą postawę kwestionowania sankcji NATO wobec Rosji zajęły wcześniej Węgry. 13 stycznia 2023 r. Viktor Orban oświadczył: „Unia Europejska jest największym przegranym wojny o Ukrainę. Sankcje zaostrzyły kryzys energetyczny, podniosły koszty paliw i koszty utrzymania”.

Opracowanie: Jola
Na podstawie: YouTube.com [1] [2] [3]
Źródło: WolneMedia.net


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

 1. walter667 22.01.2023 00:13

  Luźne myśli – może Abramsy są dla nas do kupienia ? Kompletnie nieprzydatne w porach jesienno zimowych ale papierki za nie już są praktyczne. Poza tym, nie uważacie również, że obecnie jest jakiś impas w tej wojnie ? Jak gdyby stare metody już zawodziły, przejadły się, tratatata jednej strony z drugą już nie robią na nikim wrażenia, zobojętnieliśmy i potrzeba naprawdę dużego nowego show (tzw. nieoczekiwany zwrot akcji) aby kontynuować tą, tę…sztuczną i tak.

 2. pikpok 22.01.2023 11:13

  Komu i dlaczego tak zależy na tym konflikcie? Zamiast porozumieć się to ciągle wysyłają ludzi na front i już planują odbudowę https://www.kmu.gov.ua/en/news/ministerstvo-ekonomiki-ukrayini-pidpisalo-memorandum-iz-najbilshoyu-investkompaniyeyu-svitu z BlackRock
  Wysyłają im sprzęt, judzą a w zamian pobierają narządy https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2023/01/hieny-wojny-ukrainskiej%ef%bf%bc/

  A może by tak te Abramsy USA przekazało Ukrainie, a dla nas Leopardy z Niemiec?
  https://polska-zbrojna.pl/Mobile/ArticleShow/38619

  @walter667 możliwe, że odpalą w Europie tą, tę bombę https://www.klubinteligencjipolskiej.pl/2023/01/plan-kalergi-co-kazdy-powinien-wiedziec/
  aby mieć pretekst do wprowadzenia zamordyzmu i takich ustaw jak ta https://www.youtube.com/watch?v=nF1cm8qH0YE
  https://wolnemedia.net/pisanie-w-internecie-stanie-sie-niebezpieczne/

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.