Imię dziecka nie będzie musiało wskazywać płci

Opublikowano: 31.12.2014 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 639

Zgodnie z przepisami, które wejdą w życie 1 marca 2015 roku, rodzice będą mogli nadawać dzieciom imiona obce oraz takie, które nie wskazują wyraźnie na płeć. Od 1 marca 2015 r. zacznie obowiązywać nowa ustawa Prawo o aktach stanu cywilnego.

– Skoro żyjemy w globalnej wiosce, dlaczego mielibyśmy ograniczać rodziców w nadawaniu imion dzieciom? – stwierdził Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenie Urzędników Stanu Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej. Dotychczas nie można było nadawać dzieciom imion, które nie określają płci. – Teraz to się zmieni – zapewnia Brzózka. – Wiadomo jednak, że wszystko jest w granicach rozsądku i że nikt nie zgodzi się na nadanie chłopcu na imię Katarzyna – podkreśla.

Od marca będzie można wziąć także zawrzeć tzw. ślub cywilny – za dodatkową opłatą w wysokości tysiąca złotych – poza Urzędem Stanu Cywilnego. Miejsce zawarcia związku musi jednak gwarantować zachowanie powagi i doniosłości ceremonii oraz bezpieczeństwa wszystkich uczestników.

Na podstawie: gazeta.pl
Źródło: Bibuła


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. grzech 31.12.2014 12:24

  proponuję by Tomasz Brzózka, prezes Stowarzyszenia Urzędników Stanu Cywilnego Rzeczypospolitej Polskiej nadał swoim dzieciom i wnukom takie imiona a sam został Katarzyną by zostać wzorem do naśladowania

 2. Delite 31.12.2014 21:35

  Głupoty dla głupków.

 3. jeszcze 01.01.2015 10:34

  Misza to zdrobnienie od Michała a Szasza od Aleksandra.

 4. bartolomeo 01.01.2015 11:14

  @ W. To jeszcze jest Kola, Wania i Wołodia 😀

 5. Youpidou 01.01.2015 13:55

  @W.
  Alex, Hilary.

 6. jeszcze 02.01.2015 13:55

  @W
  Zgadza się.
  Jest też imię żeńskie Misza.
  Tak czy tak, wszystko to imiona obce. Z naszymi polskimi lub spolonizowanymi nie ma takich problemów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.