Imam z Nigru znalazł się we Francji w areszcie domowym

Imam meczetu Pessac w metropolii Bordeaux został oskarżony o „wspieranie i rozpowszechnianie” teorii „zachęcających lub podżegających” do terroryzmu. Organy Republiki zwróciły się już o zamknięcie meczetu Pessac w 2022 r., ale wówczas takie rozwiązanie odrzuciła Rada Państwa. Teraz imam tego meczetu został umieszczony w areszcie domowym w związku z… olimpiadą.

Ma tam oczekiwać na ekspulsję do rodzinnego Nigru. Imam złożył na razie skargę na te środki. Jednak w atmosferze wyborów do PE, władze chcą pokazać, że są „stanowcze” i walczą m.in. z islamizmem.

Władze zarzucają duchownemu, że w swoich publikacjach na portalach społecznościowych gloryfikował terroryzm. Powiadomiono go o zastosowaniu „indywidualnego środka kontroli administracyjnej i nadzoru” (Micas), co miało też związek z obecnością w Bordeaux i Żyrondzie sztafety ze zniczem olimpijskim.

Imamowi zakazano przez trzy miesiące opuszczania miasta Pessac. Musi też codziennie meldować się na miejscowym komisariacie policji. Ten przypadek to pochodna zapowiedzi z początku maja MSW Géralda Darmanina, który ujawnił „strategię utrudniania działań ruchu islamistycznego i dżihadystycznego” przed igrzyskami olimpijskimi i w ich trakcie.

Nowe środki przeznaczone są dla osób już „skazanych za akty terroryzmu lub wysoce zradykalizowanych”. W czwartek przed sądem administracyjnym imam Abdourahmane Ridouane zaskarżył zastosowanie takich środków wobec jego osoby. Przedstawiciel ministerstwa spraw wewnętrznych twierdził, że jego zachowanie stanowi „szczególnie poważne zagrożenie” dla bezpieczeństwa i porządku publicznego.

Chodzi tu przede wszystkim o opinie przekazywane w internecie. Władze oskarżają imama również o przedstawianie organizacji terrorystycznej Hamas „jako ruchu oporu” i kwestionują rysunek udostępniony na „Facebooku” cztery dni po ataku organizacji palestyńskiej na Izrael 7 października.

Rysunek przedstawiał uzbrojonego ukraińskiego żołnierza stojącego twarzą w twarz z rosyjskim czołgiem, z podtytułem „samoobrona” oraz Palestyńczyka stojącego twarzą w twarz z izraelskim czołgiem, z podtytułem „terroryzm”.

Autorstwo: BD
Na podstawie: „Le Figaro”
Źródło: NCzas.info