Iluzja spadającego bezrobocia?
Dane GUS wykazują, że obecnie stopa bezrobocia wynosi w Polsce 8,5 proc. Jednak nie oznacza to, że wszyscy, którzy wyrejestrowali się z urzędów pracy, znaleźli zatrudnienie.
O sprawie pisze portal Forsal.pl. Przytacza on dane GUS, które pokazują, że w drugim kwartale bieżącego roku liczba bezrobotnych spadła poniżej 1,1 mln i była o 215 tys. mniejsza niż przed rokiem. Dane uwzględniają także szarą strefę gospodarki.
Badania urzędu statystycznego wykazują, że na rynku pojawia się wiele ofert pracy, co skróciło przeciętny czas jej poszukiwania o półtora miesiąca. Dane Eurostatu za rok 2016 podważają jednak kolorową wizję sytuacji na polskim rynku zatrudnienia: według nich w pierwszym kwartale br. z bezrobocia wyszło i podjęło zatrudnienie tylko 10 proc. dotychczasowych bezrobotnych. To, że poszczególne osoby nie figurują już w statystykach urzędów pracy, nie oznacza niestety, że znalazły zatrudnienie. 66 proc. osób, które były bezrobotne w ostatnim kwartale 2015 r., w pierwszym kwartale 2016 r. również pozostawało bez pracy. Duża grupa (24 proc.) wyrejestrowujących się przeszła w stan bierności zawodowej. Patrząc na dane z sprzed roku także widzimy, że odsetek osób przechodzących z bezrobocia w stan bierności zawodowej zwiększa się. Odsetek osób bezrobotnych, które znalazły zatrudnienie w pierwszym kwartale 2016 r., był większy o 1,7 punktu procentowego niż przed rokiem. Natomiast udział osób, które w tym samym czasie przeszły z bezrobocia w stan bierności zawodowej, zwiększył się o 5 pkt proc.
Źródło: NowyObywatel.pl