Ile zmieni śmierć Elżbiety II?

Opublikowano: 13.09.2022 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 864

Śmierć królowej Zjednoczonego Królestwa i Irlandii Północnej, Elżbiety II z dynastii Windsorów jest końcem pewnej epoki, zarówno w przenośni, jak i dosłownie, ponieważ okres jej panowania nazywano epoką elżbietańską. Oprócz oficjalnego protokołu nakazującego wymianę monet i banknotów, oficjalnych pieczęci, niektórych mundurów, znaczków pocztowych, a nawet państwowego hymnu z jego żeńskimi zaimkami, w kuluarach mówi się o zmianach, które od dawna były odwlekane ze względu na podeszły wiek królowej. W kolejce czeka szereg reform politycznych i protokolarnych, a może i nawet secesje terytorialne. Oficjalnie bowiem brytyjski monarcha jest nie tylko głową tzw. Zjednoczonego Królestwa, które samo w sobie może zostać naruszone odejściem Szkotów co jakiś czas wnoszących o referendum ws. pełnej suwerenności ich kraju, ale też sprawuje władzę we wszystkich angielskich posiadłościach i terytoriach zależnych, w tym także wielu krajach Wspólnoty Narodów będących obszarami byłych brytyjskich kolonii. W krajach tych nie brakuje polityków postulujących pełne uniezależnienie od Korony. Być może zatem koniec epoki elżbietańskiej będzie jednocześnie końcem ich podległości wobec brytyjskiego tronu, co poskutkowałoby nie tylko formalnym zapisem o pełnej suwerenności kraju, ale też zmianą mianowanego przez monarchę z pałacu Buckingham generalnego gubernatora na wybieranego w demokratycznych wyborach prezydenta. Czy to mogłoby oznaczać wówczas odejście poszczególnych krajów wspólnoty od dotychczasowej, niemal jednolitej z Londynem, strategii politycznej? O tym właśnie oraz wielu innych zmianach na świecie, które czekają nas po śmierci królowej Elżbiety II opowie w programie Piotra Korczarowskiego doktor Leszek Sykulski, historyk, politolog i geopolityk.


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.