Ile zarabiają prezesi banków?

Opublikowano: 30.04.2017 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 4

Działające w Polsce banki robiły wszystko, by nie podzielić się ze społeczeństwem swoimi dochodami. Tak było, kiedy rząd wprowadzał podatek bankowy. Teraz dowiadujemy się ile zarabiają prezesi. Są to bajońskie kwoty.

Kiedy w 2016 roku Prawo i Sprawiedliwość wprowadzało podatek bankowy, lobbyści tego sektora działali na pełnych obrotach. W mediach zaroiło się od informacji jakoby koszty wprowadzenia takiego podatku mieli ponieść klienci banków, na których to obciążenie zostanie przerzucone w postaci wyższych opłat i niższych odsetek.

Tak się oczywiście nie stało, a banki bez problemu regulują należności wobec fiskusa. System się nie załamał, gdyż sektor bankowy w Polsce notuje zyski i obraca ogromnymi kwotami. Suma bilansowa, czyli łączna wartość aktywów wyniosła w 2015 roku 1 bilion 594,9 mld zł. Łączny zysk sektora bankowego w tym samym roku wyniósł natomiast astronomiczne 13 mld złotych.

Banki nie oszczędzają na pensjach dla osób zatrudnionych na najwyższych stanowiskach. Zarobki prezesów plasują się na poziomie niewyobrażalnym dla zwykłego Kowalskiego. Luigi Lovaglio szefujący Bankowi Pekao zarobił w ubiegłym roku 11,8 mln zł (łącznie ze swoim planem motywacyjnym). Daje to 45,5 tys. zł dziennie. Joao Bras Jorge, prezes Banku Millennium, dostał w tym samym czasie w sumie 4,67 mln zł, a Cezary Stypułkowski, prezes mBanku – 3,75 mln zł (łącznie z premiami za poprzednie lata).

Sektor bankowy w niewielkim stopniu zasila jednak budżet państwa. 2015 roku dziesięć największych banków w Polsce oddało fiskusowi z tytułu podatku CIT 2,5 mld zł. To niedużo, lecz winę ponosi tutaj system podatkowy w Polsce, sprzyjający dużym graczom. Od czasów rządów SLD podatek dochodowy dla osób prawnych jest liniowy ze stawką 19 proc. Łączne dochody z CIT wynoszą ok. 30 mld złotych.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
polach
Użytkownik
polach

“Zwłaszcza, raczej od dawna znane były nieprzyzwoite wynagrodzenia prezesów banków- więc, nie wiem, o co to hallo.”

Nic dodać nic ująć- tylko zacząć zmieniać system aby komercyjne banki miały trudniej niż Polskie o ile takie jeszcze się ostały… czyli obcy jak chcą tu działać to muszą zapłacić więcej nam, a nie jak jest dziś że mają z górki a ich zyski lądują w innych krajach, a tu zostają ochłapy…

erazm55
Użytkownik
erazm55

O co ten rwetes?Przecież pomnażają ciężko uciułane PLN-y przez maluczkich i trochę większych,ciężką pracą”tworzą kolejnych milionerów”.