Ile będzie kosztować POLSA?

Opublikowano: 22.10.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z kraju, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1379

Polska Agencja Kosmiczna (PAK, POLSA) powstanie, będzie miała siedzibę w Gdańsku i wchłonie kilka milionów rocznie. Prezydent podpisał ustawę o jej utworzeniu.

Wczoraj Prezydent RP Bronisław Komorowski podpisał Ustawę o utworzeniu Polskiej Agencji Kosmicznej. Śledziliśmy ten temat od czerwca i wzbudzał on mieszane uczucia. Z jednej strony miło jest żyć w kraju, w którym jest jakaś agencja kosmiczna, ale czy nie jest to zbyt drogi wydatek? Rząd od początku mówił, że chyba nie oszacowano należycie kosztów prowadzenia agencji, a ustawa nie była też precyzyjna nawet w zakresie kompetencji nowej agencji.

Ostatecznie koszty funkcjonowania Agencji oszacowano z kosmiczną precyzją na 5–10 mln zł rocznie (jakby 5 mln w tą lub tamtą stronę nie było niczym istotnym).

Oczywiście w toku prac nad ustawą pojawiały się poprawki. Senator Edmund Wittbrodt, który jest profesorem zwyczajnym Politechniki Gdańskiej, zaproponował Gdańsk na siedzibę Agencji. Jego poprawka została przyjęta przez Senat i Sejm. Na ostatniej prostej przyjęto też inne poprawki, zwiększające wpływ premiera na wybór prezesa agencji i zmniejszające znaczenie rady Agencji. Mówiono, że jest to upolitycznienie nieistniejącej jeszcze agencji.

Ostatecznie będzie tak, że prezes agencji będzie powoływany przez premiera. Ponadto premier, na wniosek Prezesa Agencji, będzie powoływał dwóch wiceprezesów. W przypadku utworzenia oddziałów terenowych Agencji, Prezes Agencji będzie powoływał dyrektorów tych oddziałów i ich zastępców.

W PAK zostanie utworzona Rada Agencji jako organ nadzorczy i doradczy Prezesa. Rada będzie się składała z 9 przedstawicieli administracji rządowej (pełniących funkcje co najmniej na szczeblu dyrektora departamentu) oraz 4 przedstawicieli nauki i przemysłu rekomendowanych przez Prezesa Polskiej Akademii Nauk oraz ministra właściwego do spraw gospodarki. Kadencja każdego członka Rady będzie trwała 5 lat.

PAK ma się przyczynić do usuwania barier w rozwoju firm i instytucji badawczo-rozwojowych z sektora kosmicznego. Ma koordynować działania sektora, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria, usprawniać dzielenie się wiedzą itp. W uzasadnieniu ustawy wskazano, że Polska w związku z uczestnictwem w Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) wpłaca do niej kwotę rzędu kilkudziesięciu milionów euro rocznie, natomiast polski sektor kosmiczny, mimo potencjału i chęci, w minimalnym stopniu uczestniczy w programach ESA.

Autor: Marcin Maj
Źródło: Dziennik Internautów


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Koolo 22.10.2014 11:49

    Co nie stać nas ? Mamy “czterdziestoletnich” resortowych emerytów z emeryturami o wysokości których ci 67 letni z zus nie mogą sobie pomarzyć, jedna agencja czy fundusz, komitet, rada czy uwłaszczona przez ubeków spółka skarbu państwa wiele nie zmieni.
    ps. uczciwiej i taniej by było jak by te agencje miały siedziby w miastach na ścianie wschodniej 😉

  2. wiara milosc nadzieja 22.10.2014 13:17

    a ludziom dalej jest wmawiane, że w średniowieczu powszechnie wierzono w płaską ziemię. Historyk Jeffrey Burton Russell mówi, że błąd płaskiej Ziemi rozkwitał najbardziej między 1870, a 1920 rokiem i musiał powstać z ideologicznym nastawieniem stworzonym z powodu walk nad ewolucją. Russell wyjaśnia: “z nielicznymi, nadzwyczajnymi wyjątkami, żadna wykształcona osoba w historii zachodniej cywilizacji od III w.p.n.e. naprzód, nie wierzyła, że Ziemia jest płaska”

    Jeffrey Burton Russell obalił powszechność wiary w płaską Ziemię w monografii i dokumentach. Louise Bishop (2008) stwierdza, że praktycznie każdy myśliciel i pisarz z 1000-letniego okresu średniowiecza potwierdzał kulisty kształt Ziemi.” – http://mieczducha888.blogspot.com/2014/09/forum-biblia-o-kulistej-ziemi.html

    , nie wiem czy to pożyteczny pomysł, ale dużo większe pieniądze wydaje się na “chleb i igrzyska”. Mieszkam w Puławach i na głupoty wydaje się miliony złotych, w planach jest nowa hala sportowa za kilkadziesiąt milionów złotych, ale są i inne głupie inwestycje.

  3. belfanior 23.10.2014 16:11

    Megalomania w czystym wydaniu…
    Cholera,samochodu nie mozemy wyprodukowac…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.