Ile będzie kosztować konto podstawowe?

Opublikowano: 14.08.2015 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 486

Banki mają wprowadzić bezpłatne konta “podstawowe”, ale tylko dla osób nieposiadających innego rachunku. Inna rzecz, że korzystanie z kont nie będzie absolutnie bezpłatne – wynika z projektu nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych.

Media obiegła informacja, że za dwa lata każdy bank będzie musiał oferować darmowe konto. Wynika to z przepisów unijnych. Politykom z UE marzyło się, aby nawet osoby bezdomne mogły dysponować kontem w banku.

Oczywiście wdrożenie przepisów unijnych wymaga wprowadzenia odpowiedniej ustawy w Polsce, a nad taką ustawą już pracuje Ministerstwo Finansów. Mówiąc ściślej jest to projekt nowelizacji Ustawy o usługach płatniczych oraz o nadzorze nad rynkiem finansowym. Na projekcie jest data 10 sierpnia. Możecie ten projekt znaleźć w RCL oraz pod tym tekstem.

Projekt ustawy wprowadza pojęcie podstawowego rachunku płatniczego, który ma być oferowany osobom nieposiadającym innego rachunku w Polsce.

Bank może zażądać oświadczenia o tym, że konsument nie posiada innego rachunku. Nie będzie można jednak uzależniać otworzenia tego rachunku od obywatelstwa, miejsca zamieszkania majątku czy pochodzenia społecznego. Nie można będzie wymagać zakupienia innego produktu lub określonego poziomu wpływów na rachunek (zob. Rozdział 7 projektowanej ustawy).

Konsument musi posiadać dowód tożsamości aby zawrzeć umowę. Musi też legalnie przebywać na terenie państwa członkowskiego.

Podstawowy rachunek ma umożliwić przyjmowanie wpłat i dokonywanie wypłat w bankomacie lub w placówce banku. Ma też umożliwiać wykonywanie transakcji płatniczych na terytorium państw UE. Mogą to być transakcje kartą lub transakcje za pomocą elektronicznego dostępu do rachunku.

Podstawowy rachunek płatniczy jest w zasadzie nieodpłatny, ale… można będzie pobierać opłaty za transakcje po przekroczeniu liczby 10 transakcji wykonanych w ciągu miesiąca. Opłaty te nie mogą być wyższe od opłat najczęściej stosowanych przez danego dostawcę.

Będzie można również pobierać od konsumenta miesięczną opłatę za korzystanie z karty płatniczej. Ta opłata nie może być wyższa od opłat najczęściej stosowanych przez danego dostawcę z tytułu używania karty płatniczej danego rodzaju.

Projekt ustawy nie ogranicza się tylko do wprowadzenia podstawowych rachunków. Proponowany rozdział 8 dotyczy przeniesienia rachunku bankowego.

Zdaniem Ministerstwa Finansów przeniesienia rachunków płatniczych funkcjonują sprawnie pomiędzy bankami, ale teraz trzeba wprowadzić przepisy usprawniające przenoszenie rachunków płatniczych pomiędzy różnymi kategoriami dostawców usług (np. przeniesienie rachunku z banku do krajowej instytucji płatniczej).

Planowane jest również wprowadzenie przepisów regulujących funkcjonowanie stron internetowych, które w jasny i kompletny sposób prezentują informacje o kontach bankowych. Oferty na tych stronach będą porównywane m. in. w zakresie opłat pobieranych w związku z prowadzonymi rachunkami płatniczymi. Podmioty prowadzące strony internetowe spełniające odpowiednie wymogi będą uzyskiwały akredytację Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ich wykaz trafi na stronę UOKiK.

W projekcie zaproponowano też nałożenie na dostawców usług płatniczych obowiązku przekazywania informacji o opłatach, jeszcze przed zawarciem umowy. Informacje te mają być przekazywane w formie papierowej lub na innym trwałym nośniku informacji. Powinny być przedstawione jasno i precyzyjne, aby konsument był w pełni świadomy ile zapłaci.

Kiedy w UE pojawił się pomysł “kont dla wszystkich”, natychmiast pojawili się jego krytycy. Zaczęli oni mówić, że oto wciska nam się konta na siłę, że rząd chce nas odciągnąć od używania gotówki…

To nie jest spisek. Ministerstwo Finansów otwarcie się do tego przyznaje. W uzasadnieniu projektu ustawy czytamy, że poziom tzw. ubankowienia w Polsce systematycznie wzrasta, jednak jest on nadal dużo niższy niż w czołowych państwach UE. “Projektowane rozwiązania powinny zatem spowodować wzrost tzw. ubankowienia polskiego społeczeństwa, co przełoży się również na rozwój obrotu bezgotówkowego w Polsce, a także powinno przyczynić się do niwelowania zagrożenia wykluczenia finansowego wśród osób starszych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

Autorstwo: Marcin Maj
Kopia projektu ustawy: pl.scribd.com
Źródło: DI.com.pl


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. donkey 14.08.2015 14:52

    Przymiarki do czipowania ludzi. Najpierw każdy będzie musiał mieć konto. Potem to już z górki.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.