Ikonowicz chce podatku spadkowego od wielkich fortun

Opublikowano: 07.11.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 746

Sam podatek od spadku państwa Kulczyków przyniósłby dochód na pokrycie (przy stawce niemieckiej 50%) ok. połowy rocznych wydatków na program 500+.

Piotr Ikonowicz, były poseł PPS i lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej zwrócił na Facebooku uwagę, że rodzina najbogatszego Polaka nie zapłaciła podatku od odziedziczonego po miliarderze majątku: “Rodzina Jana Kulczyka odziedziczyła po nim majątek wartości 16 miliardów złotych i nie zapłaciła od tego ani grosza podatku. We Francji zapłaciliby od tego 60% podatku spadkowego, w Wielkiej Brytanii 40%, w Niemczech 50%, w USA 40%. Ale w Polsce nie ma żadnej demokracji, więc nie ma podatku spadkowego od wielkich fortun. Prawo dyktują bogaci, a oni się nie dzielą.”

Ikonowicz wskazuje też, kto sprawił polskim bogaczom prezent w postaci likwidacji podatku spadkowego: “Przypomnę tylko, że podatek spadkowy zniósł w Polsce poprzedni rząd PiS. Więc pora przyznać się do błędu i go przywrócić.”

Lider Ruchu Sprawiedliwości Społecznej wskazał też, jak wielką dziurę budżetową tworzy brak regulacji, które obowiązują w innych krajach: “Sam podatek od spadku państwa Kulczyków przyniósłby dochód na pokrycie (przy stawce niemieckiej 50%) ok. połowy rocznych wydatków na program 500+.”

Źródło: Trybuna.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

12 komentarzy

  1. kozik 07.11.2016 11:34

    Na papierze wygląda ładnie, ale znając życie, Sz.P. Kulczykowie et consortes znaleźliby sposób obejścia takiego podatku, więc po co ograniczać się do 40-60%, skoro można napisać 99%?
    Sz.P. Ikonowicz zapomina najwyraźniej, że podatek uderzy przede wszystkim w “średniaków” i ludzi biedniejszych, których nie stać na optymalizację podatkową.

  2. MichalR 07.11.2016 12:29

    Jakim prawem chcemy zabierać ludziom ich ciężko zarobione pieniądze? Jeśli ja zarobiłbym fortunę, to nie zarobiłbym jej z myślą o sobie (bo wtedy mogę żyć szczęśliwie do końca życia mając promil tego co mają oni) tylko o tym żeby w przeszłości kilka pokoleń w przód moich dzieci i wnuków miało łatwiej.

    W ramach sprawiedliwości społecznej i dobra kraju mógłbym zaakceptować podatek dochodowy, którego celem nie byłoby odbieranie majątku rodakom, a odbieranie majątku obcokrajowcom, którzy chcieliby rejestrować się u nas. Przy tym taki nie przekraczający wysokości podatku dochodowego. 20% wydaje mi się nie być ciosem takim jak odbieranie połowy! Przykładowo możnaby obniżyć karę od uzyskania dochodu do absolutnego minimum wystarczającego do stania się rajem podatkowym. Jeśli 1 miliarder pokroju Kulczyka byłby w stanie swoją śmiercią zasilić naszą gospodarkę o 3 mld, to dobrze byłoby stworzyć im cieplarniane warunki za życia, aby stało się to realnym źródłem wspomagania budżetu państwa. Tak abyśmy mieli miliarderów, którzy stopy na polskiej ziemi nie postawili.

    Możnaby zaryzykować bardziej śmiało. Wydzielić z terytorium Polski strefę przemysłową obok jakiegoś miasta (najlepiej pewnie nad morzem – wypadałoby pewnie blisko trójmiasta). Stworzyć z tego państwo-miasto niczym polski hongkong zależny od Polski, który byłby zwolniony ze wszystkich danin państwowych ustalanych na szczeblu państwowym (składki, podatki itp.) i ustalić jedynie że 50% zarządzonych podatków przez władze państwa miasta ma trafić do kasy państwa – Polski. W takim państwie-mieście domyślnie podatek dochodowy mógłby wynosić 10%, brak obowiązkowej składki zdrowotnej i emerytalnej i 20% podatku spadkowego.

  3. Brev 07.11.2016 14:36

    No napewno Kulczyk to ciężko i uczciwie zarobił te pieniądze. Wogóle ci miliarderzy to harują od świtu do nocy z przerwą na telewizję 😀

  4. nemoein 07.11.2016 15:51

    socjaliści-komuniści – podnieście podatki wszystkim bogatym – to Ci zamkną fabryki, wyjadą z kraju i zwolnią ludzi – prace straci tysiące ludzi, wpływy z podatków zmaleją bo bogaci będą płacić na Bahamach, a wy socjaliści-komuniści zapłacicie zasiłki tym zwolnionym ludziom, i zapłacicie podatki za bogaczy żeby kasa się zgadzała – przecież trzeba za coś utrzymać 500+, 4000+, Mieszkanie+ i inne komunistyczne pomysły

  5. MichalR 07.11.2016 16:25

    Co różni nas od milionerów? Zwykły milioner zarobił kiedyś kilkadziesiąt tysięcy uczciwą pracą – najczęściej na obczyźnie. Potem wrócił do kraju i postanowił robić dokładnie to samo co tam jego szef lub postanowił wydać całe zarobione pieniądze inwestując je i ryzykując wszystko.

    My żyjemy bezpiecznie, więc nigdy nie będziemy milionerami. Ci co ryzykują czasami żyją na bruku, a innym razem patrzą na świat z góry.

    Mam w rodzinie dalekiego wujka, początkowo był strażakiem, potem prowadził własną bezpieczną jednoosobową działalność, uznał że to za mało. Zaryzykował i przez to znalazł się na dnie – utopił wszystkie pieniądze. Cała najbliższa rodzina – teściowie, rodzeństwo – się od niego odwróciła. Pożyczyli mu wszyscy, żeby dług nie narastał. On gdy odbił się minimalnie od dna założył nową firmę. Spotkał się z ogromną krytyką. Teraz patrzą się na niego z zazdrością, bo ma już kilka nieruchomości, dobry samochód, a majątek nie licząc firmy oszacowałbym pewnie na trzy miliony. Wszystko w niecałe 20 lat. Teraz jest człowiekiem sukcesu lecz sam to sobie wypracował. Nie widzę powodu dla którego mielibyśmy obłożyć ludzi takich jak on ekstra podatkiem. Być może jeśli rzucono by mu jedną kłodę pod nogi więcej to albo by drugim razem nie zaryzykował, albo i ta druga inwestycja by upadła. Może nie znalazłby w sobie motywacji. A przecież mógł zostać tym strażakiem, aż do emerytury i żyłby sobie bezpiecznie na wczesnej emeryturce.

    @Brev Mówisz że miliarderzy nie pracują. Większość z nich nie zaczynała jak miliarderzy. Byli milionerami. Jednak postanowili ryzykować. Każda ich decyzja związana z ich inwestycjami to niepojęta dla nas odpowiedzialność za ich miliony. Niby milion w tą czy w tą nie robi różnicy dla miliardera, ale tych milionów jest ograniczona ilość i jeśli podejmiesz więcej złych decyzji niż dobrych to finalnie skończysz z niczym.

  6. Prometeusz 07.11.2016 17:28

    Wzorowy socjalista/komunista p. Ikonowicz wykazuje charakterystyczne dla swego srodowiska, niezdrowe zainteresowanie cudzymi pieniedzmi…
    A ze rezultaty beda oplakane (jezeli urzeczywistni sie te jego urojenia)? Najwyzej stada uzytecznych [wiadomo kto] powiedza, ze ‘chcial dobrze, ale nie wyszlo’.

  7. lboo 07.11.2016 18:07

    Mit o uczciwości najbogatszej części społeczeństwa okazał się trwalszy niż pomniki Lenina. Widać ilość włożonych w propagandę pieniędzy znacząco podnosi jej skuteczność.

    Na czym się najwięcej zarabia:
    -drukowanie pieniędzy z powietrza
    -przerzucanie pieniędzy z kupki na kupkę
    -“współpraca” na linii państwo sektor prywatny

    Bardzo bym chciał żeby poziom zamożności zależał od włożonego wysiłku. Natomiast poza sporadycznymi przypadkami zdaje się ze jest zupełnie odwrotnie. Mam takie wrażenie że uczciwie dorobić można się tylko do pewnego poziomu, który żeby przekroczyć trzeba się dobrze sprzedać.

    @MichalR: ” Zaryzykował i przez to znalazł się na dnie – utopił wszystkie pieniądze.”
    Pewnie nie znał sekretu uczciwych milionerów – ryzykuje się czyjeś pieniądze, a nie swoje.

    “W państwie rządzonym dobrze wstyd być biednym. W państwie rządzonym źle wstyd być bogatym.”

    Konfucjusz

  8. Szaman 07.11.2016 22:55

    Ja to się tylko zastanawiam gdzie są ci wszyscy bogacze 😛 Mogę się założyć ze co najmniej połowa z was cięzko pracuje i się stara z taką ideologią a pewno ani jeden bogaczem nie jest…

    Błagam mości kapitaliści kogo wy chcecie oszukać ? siebie?XD
    Niech ktoś mi poda chociaż jeden PEWNY przypadek żyjącego człowieka który dorobił się ciężką pracą bez przekrętów, milionów takich jak kulczyk:P

    Podejrzewam że jeśli takowego znajdziecie to będzie o nim po prostu za mało informacji żeby stwierdzić na 100% że nie robił żadnych przekrętów:P

    A dlaczego nie ma takich ludzi? Odpowiedź jest prosta:
    Bo żaden człowiek który nie łaknie władzy i pieniędzy a co za tym idzie nie czuje potrzeby robienia przekrętów, nie czuje też potrzeby zarabiania tych milionów bo niby co on by z nim miał zrobić ? Tyłek se podcierać banknotami? Jeżeli już są tacy ludzie to zazwyczaj są to rodziny
    takich Kulczyków którzy wzbogacili się przez spadek albo mieli szczęście i wygrali w totka 😛

    Głupcami jesteście jak myślicie że te miliony należą do kogoś innego niż właśnie do społeczeństwa. Bo zapytam tylko tak:

    Ile dostali pracownicy którzy budowali te jego miliony? Nie pracowali przypadkiem za minimalną krajową ? A Skąd przyszła część finansów na takie przedsięwzięcia jak Autostradę A$? I jak to jest że w Polsce mamy najdroższe autostrady w europie chociaż zarabiamy prawie najmniej ?

    Ta szuja bogaciła się na krzywdzie innych od co! I jego rodzina dalej robi to samo więc niby dlaczego społeczeństwo nie miało by dostać zwrotu tego co ukradła?

    Tak jak napisał lboo miliony wydane przez usa na propagandę kapitalizmu w europie zbierają swoje żniwo w postaci waszych wypranych mózgów w których zaszczepiono wizję polskiego snu który nie może się ziścić bo zue socjalistyczne władze wszystko psują kiedy tak na prawdę główni winowajcy całego naszego nieszczęścia śpią i bogacą się spokojnie patrząc jak mieszacie ich przeciwników z błotem po czym nieskrępowani niczym żeby odpłacić wam za waszą “dobroć” sięgają również do waszych portfeli 😛

  9. Prometeusz 07.11.2016 23:12

    @Szaman, Iboo:

    “Grab nagrablennoe!”??

    To, że system jest chory – i że siększość fortun pochodzi z kradzieży – nie oznacza, że my też powinniśmy kraść. Systemu tu nie uzdrowi, a wręcz przeciwnie, tylko go pogorszy.

  10. lboo 07.11.2016 23:21

    @Prometeusz: Jeżeli zgadzasz się z tym że większość fortun pochodzi z kradzieży i jednocześnie bronisz przestępców naciągając prawo własności do skradzionego majątku, to w zasadzie jesteś współudziałowcem.

    “niezdrowe zainteresowanie cudzymi pieniedzmi”

    Cudze to znaczy kogo? Złodzieja, czy okradzionego.

    Ciekawi mnie tylko czy bronisz przestępców z własnej korzyści, czy bezinteresownie?

    Może to nie chodzi o grabienie, tylko o to żeby ograbieni chociaż część odzyskali. Może masz jakiś lepszy pomysł jak to zrobić? W każdym bądź razie wolałeś bronić złodzieja, niż zaproponować jak pomóc okradzionemu.

    Obrona prawa silniejszego do wykorzystywania słabszych, daje nam samym usprawiedliwienie wykorzystywania słabszych od nas do osiągania własnych celów. Natomiast moim zdaniem jeśli ktoś musi używać słabszych żeby zrealizować swoje cele, oznacza że jest za słaby żeby sam je zrealizować. W świecie przyrody organizmy takie zwykło się nazywać pasożytami.

  11. MakSym 08.11.2016 10:15

    @atos

    Można wiedzieć skąd ten cytat?
    Mniej więcej jest zgodny z tym wszystkim, co wiem. 🙂

  12. MakSym 08.11.2016 13:00

    Heh, za krótką miarę przykładasz do tego co widzisz i stąd pytanie jest zawężające odpowiedź, i to mocno.
    Ostatecznie ten teatrzyk i tak ma minimalne znaczenie i nie jest czymś wyjątkowym, jak to sobie większość badaczy wyobraża.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.