Idziesz na „wspomagane samobójstwo”? Dawaj organy!

Opublikowano: 06.01.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 801

Najpierw w Kanadzie odbyła się dyskusja o eutanazji i tak zwanym samobójstwie wspomaganym, obecnie naturalną koleją rzeczy zaczyna się debata nad organami osób, które w ten sposób odchodzą z tego świata. Organy i tkanki wielu z nich nadają się doskonale do przeszczepów… Więc dlaczego miałyby się marnować?

Problem jedynie w tym, że gros osób które popełniają “samobójstwo wspomagane przez lekarzy” chciałoby ostatnie chwile życia spędzać w miłej atmosferze, a procedura przygotowywania dawcy do przeszczepu nie jest zbyt przyjemna. Na razie w Ontario w Kanadzie organodawstwo wśród idących na wspomaganą śmierć nie jest popularne; od kiedy 1 lipca 2016 roku wprowadzono możliwość tego rodzaju samobójstwa pozyskano jedynie 5 organów oraz w 26 przypadkach tkanki. Organy szybciej się psują, a wiele osób korzystających z możliwości wspomaganego samobójstwa pragnie umierać w domu wśród najbliższych, co komplikuje kwestie przeszczepu organów, a nie ma znaczenia przy przeszczepach tkanek.

Tak więc w Kanadzie zaczynają obecnie dyskutować nad kwestiami etycznymi pobierania organów od wspomaganych samobójców. Powstaje pytanie czy pacjenci ubiegający się o eutanazję powinni być proszeni o przekazanie organów i tkanek. Obowiązujące ustawodawstwo w Ontario zobowiązuje lekarzy, aby informowali Trillium Gift of Life Network, jeżeli wiedzą o zgonie, w rezultacie którego mogłaby nastąpić dotacja organów i tkanek. Zatem mogą również prosić pacjentów, którzy poddawani są samobójstwu o to samo. W innych prowincjach, w tym Albercie, Manitobie czy Quebecu osoby skierowane na eutanazję nie mogę być poproszone o organy, chyba że same będą chciały. Powstaje też pytanie czy osoby śmiertelnie chore nie będą poddawane naciskom, aby w kontrolowanych warunkach poprzez eutanazję odeszły z tego świata, oddając wcześniej organy do przeszczepów. A co w przypadku, kiedy dawca zwróci się do lekarzy o przeprowadzanie kontrolowanego samobójstwa i wskaże osobę która potrzebuje przeszczepu, czyli popełni samobójstwo ze względu na osobę potrzebującą danego organu?

Jak widać Puszka Pandory została otwarta i trudno oczekiwać, że da się ją zamknąć.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: CBC
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. agama 06.01.2018 13:37
  2. Cami 06.01.2018 18:59

    takim samym problemem jest niem DKMS, ktory m.in. jest/moze byc baza danych wykorzystywana dla ludzi ktorzy za pieniadze chca/moga kupic sobie takie narzady, ktore pobiera sie od nagle zaginionych, a znjadujacych sie m.in. w tej bazie 🙁 jak niewiniatka na rzez pod pretekstem pomocy innym jako dawca tylko szpiku 🙁

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.