Rodziny dzieci imigrantów nie chciały pomocy międzynarodowej

Opublikowano: 04.10.2021 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1357

Rodziny tych dzieci, które były zatrzymane tuż po przekroczeniu granicy, nie życzyły sobie pomocy międzynarodowej w Polsce. Ich interesowały tylko Niemcy – powiedział wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

https://www.youtube.com/watch?v=LxXL4e6q5fI

W Programie 1 Polskiego Radia wiceminister MSWiA powiedział, że obecna sytuacja na polskiej granicy polsko-białoruskiej jest niezwykle napięta. „W weekend mieliśmy kolejny niechlubny rekord ze strony służb białoruskich, które próbowały ponad 600 osób przeprowadzić przez polską granicę” – poinformował. Jak dodał, są jednak pozytywne sygnały, ponieważ Aleksander Łukaszenko ma wewnętrzne problemy w związku z napływem migrantów z krajów arabskich. „Mamy informacje, że ten kierunek powoli staje się skompromitowany, w tych krajach, gdzie rzeczywiście wiele samolotów przylatywało do Mińska” – podkreślił Wąsik.

Wiceminister zaznaczył, że gdyby nie pomoc służb białoruskich, to w zasadzie polska granica byłaby niemożliwa do przekroczenia dla uchodźców, którzy przylecieli do Mińska i chcieliby na własną rękę przekroczyć granicę. „Mogą to zrobić tylko i wyłącznie dzięki pomocy służb białoruskich, które doprowadzają tych ludzi do granicy, sprawdzają, gdzie są polskie patrole, gdzie działamy i zaopatrują imigrantów w sprzęt, który jest niezbędny do sforsowania umocnień granicznych” – tłumaczył.

Maciej Wąsik odniósł się także do sprawy rodzin z dziećmi, które przekroczyły polską granicę. Według doniesień medialnych były one szczute psami i przeganiane na białoruską stronę w nocy. W ocenie wiceministra z takich opisów najbardziej zadowolony jest Łukaszenka, który liczył na właśnie taki efekt. Podkreślił, że każda osoba, która potrzebuje pomocy, taką pomoc otrzymuje. „Wielokrotnie ratowaliśmy z bagien grupy uchodźców, zaopatrywaliśmy je. Trzeba było im udzielić pomocy lekarskiej” – wyjaśniał.

Jego zdaniem w przypadku, „który opozycja stara się nagłośnić, rodziny tych dzieci, które były zatrzymane tuż po przekroczeniu granicy, nie życzyły sobie pomocy międzynarodowej w Polsce. Ich interesowały tylko Niemcy”. Te osoby zostały zaopatrzone, dzieci zostały nakarmione, dano im pić, sprawdzono, czy nie potrzebują jakiejkolwiek pomocy medycznej – powiedział i zapewnił, że „nie potrzebowali pomocy, w związku z powyższym nie udzielono im tej pomocy, bo jej nie chcieli”. „Oni chcieli, żeby zawieźć ich do Niemiec. Jedyne, co zrobiliśmy, to zwieźliśmy ich z powrotem na Białoruś” – zaznaczył.

Tymczasem niższa izba białoruskiego parlamentu przyjęła ustawę o zawieszeniu umowy o readmisji z Unią Europejską – poinformowała służba prasowa Izby Reprezentantów Zgromadzenia Narodowego Białorusi na „Telegram”. Dokument został rozpatrzony przez posłów w jednym czytaniu. Ustawa musi być również rozpatrzona w izbie wyższej parlamentu, a jeśli zostanie przez nią zatwierdzona, musi zostać podpisana przez prezydenta kraju. Readmisja to inaczej odsyłanie uchodźców, którzy nielegalnie przekroczyli granice do państwa z którego przybyli. Możliwa jest na podstawie umów międzynarodowych.

Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.