IBM i Moderna stworzą cyfrowy paszport szczepień

IBM nawiązał współpracę z firmą Moderna, producentem szczepionek na chorobę Covid-19. Jej celem, ma być stworzenie technologii, zdolnej do śledzenia ilości zaszczepionych ludzi, w czasie rzeczywistym przy użyciu sztucznej inteligencji. Czy rozwiązania rodem z Chin dotarły już do Stanów Zjednoczonych?

Dobrym przykładem ich partnerstwa, jest ujawniony niedawno program pilotażowy Covid-19 Digital Health Pass, który ma funkcjonować w Nowym Jorku. Digital Health Pass, opiera się na kodach QR i w dużym stopniu przypomina ona analogiczne projekty chińskich władz. W literaturze marketingowej, IBM Digital Health Pass opisano jako „inteligentny sposób powrotu do społeczeństwa”, który umożliwia ludziom „powrót do zajęć i rzeczy, które kochają”. Nie wykluczone, że w razie udanych testów tej technologii, wkrótce zostanie ona rozszerzona na resztę stanów.

Aplikacja do śledzenia stanu zdrowia jest tylko jedną z wielu aplikacji opartych na architekturze blockchain, z których IBM będzie korzystać w ramach partnerstwa z Moderną. Planowo, powstaną również usługi Blockchain Transparent Supply i Food Trust, które wykorzystają technologię Hyperledger do udostępniania danych dotyczących „wiarygodności” łańcucha dostaw i pozyskiwania żywności klientom korporacyjnym.

Uzupełnieniem tych usług, zajmie się system płatności transgranicznych IBM Blockchain World Wire, który będzie służył do „poprawy” widoczności łańcucha dostaw oraz zarządzania i administrowania szczepionkami w czasie rzeczywistym. Póki co, korzystanie z tego typu technologii ma być „dobrowolne”. Trudno jest jednak mówić o jakiejkolwiek dobrowolności, w sytuacji gdy wiele z nowojorskich firm, stadionów i teatrów nie będzie mogło działać bez korzystania z tej aplikacji.

Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo domagał się niedawno aby wszyscy pracownicy i widzowie uczestniczący w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, okazali negatywny wynik testu PCR przeprowadzony 72 godziny od wydarzenia. Do tego, dochodzi jeszcze zbieranie danych kontaktowych wszystkich obecnych. Partnerstwo IBM z Moderna umożliwia realizację wielu z tych wymagań dyskretnie i przy minimalnym zamieszaniu dla ogółu populacji, która jest już przyzwyczajona do rozwiązywania swoich problemów przy pomocy stosownej aplikacji na smartfony.

Warto przypomnieć, że jeszcze na początku stycznia informowaliśmy o bardzo podobnym systemie funkcjonującym na terenie Chin. Po zaledwie roku od wprowadzenia tam systemu automatycznej kwarantanny, pojawiły się tam pierwsze branże, z których wykluczono ludzi bez stosownej aplikacji i kodu QR. Wszystko to, za sprawą wprowadzenia do obiegu aplikacji Alipay Health Code. Program wykorzystuje duże zbiory danych do automatycznego wyciągania wniosków na temat tego, czy ktoś jest zagrożony zarażeniem. Po tym, gdy użytkownicy wypełnią formularz w Alipay z danymi osobowymi, oprogramowanie generuje kod QR w jednym z trzech kolorów. Zielony kod umożliwia jego posiadaczowi nieograniczone poruszanie się. Osoba z żółtym kodem, może zostać poproszona o pozostanie w domu przez siedem dni. Kolor czerwony oznacza natomiast bezwarunkową dwutygodniową kwarantannę.

Warto przypomnieć, że zarówno firma odpowiedzialna za stworzenie aplikacji, jak i chińscy urzędnicy, nie wyjaśnili szczegółowo w jaki sposób system klasyfikuje ludzi. Wiadomo natomiast, że gdy tylko użytkownik przyzna oprogramowaniu dostęp do danych osobowych, fragment kodu oznaczony jako „reportInfoAndLocationToPolice” wysyła lokalizację takiej osoby, nazwę miasta i numer kodu identyfikacyjnego na serwer. Wysłanie tych informacji, następuje za każdym razem, gdy indywidualny kod QR zostaje zeskanowany. Jest to nic innego jak zautomatyzowane narzędzie do inwigilacji i najwyraźniej, niemal identyczne rozwiązania wkraczają na terytorium Stanów Zjednoczonych. Aż strach pomyśleć kiedy polskie Protego Safe stanie się niezbędnym elementem funkcjonowania w „nowym ładzie”.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Newsroom.ibm.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl