IBM i Moderna stworzą cyfrowy paszport szczepień

Opublikowano: 10.04.2021 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 1162

IBM nawiązał współpracę z firmą Moderna, producentem szczepionek na chorobę Covid-19. Jej celem, ma być stworzenie technologii, zdolnej do śledzenia ilości zaszczepionych ludzi, w czasie rzeczywistym przy użyciu sztucznej inteligencji. Czy rozwiązania rodem z Chin dotarły już do Stanów Zjednoczonych?

Dobrym przykładem ich partnerstwa, jest ujawniony niedawno program pilotażowy Covid-19 Digital Health Pass, który ma funkcjonować w Nowym Jorku. Digital Health Pass, opiera się na kodach QR i w dużym stopniu przypomina ona analogiczne projekty chińskich władz. W literaturze marketingowej, IBM Digital Health Pass opisano jako „inteligentny sposób powrotu do społeczeństwa”, który umożliwia ludziom „powrót do zajęć i rzeczy, które kochają”. Nie wykluczone, że w razie udanych testów tej technologii, wkrótce zostanie ona rozszerzona na resztę stanów.

Aplikacja do śledzenia stanu zdrowia jest tylko jedną z wielu aplikacji opartych na architekturze blockchain, z których IBM będzie korzystać w ramach partnerstwa z Moderną. Planowo, powstaną również usługi Blockchain Transparent Supply i Food Trust, które wykorzystają technologię Hyperledger do udostępniania danych dotyczących „wiarygodności” łańcucha dostaw i pozyskiwania żywności klientom korporacyjnym.

Uzupełnieniem tych usług, zajmie się system płatności transgranicznych IBM Blockchain World Wire, który będzie służył do „poprawy” widoczności łańcucha dostaw oraz zarządzania i administrowania szczepionkami w czasie rzeczywistym. Póki co, korzystanie z tego typu technologii ma być “dobrowolne”. Trudno jest jednak mówić o jakiejkolwiek dobrowolności, w sytuacji gdy wiele z nowojorskich firm, stadionów i teatrów nie będzie mogło działać bez korzystania z tej aplikacji.

Gubernator Nowego Jorku, Andrew Cuomo domagał się niedawno aby wszyscy pracownicy i widzowie uczestniczący w wydarzeniach kulturalnych i sportowych, okazali negatywny wynik testu PCR przeprowadzony 72 godziny od wydarzenia. Do tego, dochodzi jeszcze zbieranie danych kontaktowych wszystkich obecnych. Partnerstwo IBM z Moderna umożliwia realizację wielu z tych wymagań dyskretnie i przy minimalnym zamieszaniu dla ogółu populacji, która jest już przyzwyczajona do rozwiązywania swoich problemów przy pomocy stosownej aplikacji na smartfony.

Warto przypomnieć, że jeszcze na początku stycznia informowaliśmy o bardzo podobnym systemie funkcjonującym na terenie Chin. Po zaledwie roku od wprowadzenia tam systemu automatycznej kwarantanny, pojawiły się tam pierwsze branże, z których wykluczono ludzi bez stosownej aplikacji i kodu QR. Wszystko to, za sprawą wprowadzenia do obiegu aplikacji Alipay Health Code. Program wykorzystuje duże zbiory danych do automatycznego wyciągania wniosków na temat tego, czy ktoś jest zagrożony zarażeniem. Po tym, gdy użytkownicy wypełnią formularz w Alipay z danymi osobowymi, oprogramowanie generuje kod QR w jednym z trzech kolorów. Zielony kod umożliwia jego posiadaczowi nieograniczone poruszanie się. Osoba z żółtym kodem, może zostać poproszona o pozostanie w domu przez siedem dni. Kolor czerwony oznacza natomiast bezwarunkową dwutygodniową kwarantannę.

Warto przypomnieć, że zarówno firma odpowiedzialna za stworzenie aplikacji, jak i chińscy urzędnicy, nie wyjaśnili szczegółowo w jaki sposób system klasyfikuje ludzi. Wiadomo natomiast, że gdy tylko użytkownik przyzna oprogramowaniu dostęp do danych osobowych, fragment kodu oznaczony jako „reportInfoAndLocationToPolice” wysyła lokalizację takiej osoby, nazwę miasta i numer kodu identyfikacyjnego na serwer. Wysłanie tych informacji, następuje za każdym razem, gdy indywidualny kod QR zostaje zeskanowany. Jest to nic innego jak zautomatyzowane narzędzie do inwigilacji i najwyraźniej, niemal identyczne rozwiązania wkraczają na terytorium Stanów Zjednoczonych. Aż strach pomyśleć kiedy polskie Protego Safe stanie się niezbędnym elementem funkcjonowania w “nowym ładzie”.

Autorstwo: M@tis
Na podstawie: Newsroom.ibm.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 4, średnia ocena: 4,75 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Jakby nie było IBM już ma doświadczenie. W końcu to oni robili systemy do obozów koncentracyjnych niemieckich w czasie II WŚ.

moromen
Użytkownik

[IBM i holocaust. Strategiczny sojusz hitlerowskich Niemiec z amerykańską korporacją ]

“IBM i Holocaust” to zaskakujący, zdumiewający i wstrząsający dokument historyczny. Edwin Black drobiazgowo ujawnia, jaką rolę w przeprowadzaniu Holocaustu odgrywał IBM, nowoczesna technika i systemy rejestrowania danych. Jak dotąd nikt nie poruszał publicznie tego zagadnienia. IBM i jego przedsiębiorstwa zależne świadomie przyczyniły się do znaczącego wsparcia Hitlera w realizacji jego niepojętych planów wyniszczenia narodu żydowskiego. Książka Blacka opisuje nie tylko nieznaną i wstrząsającą stronę zagłady Żydów, lecz ukazuje także naganną moralnie gospodarczą współpracę ponadnarodowej multikorporacji, uważanej powszechnie za godną szacunku firmę. [Erick Somers, historyk. Holenderski Instytut Dokumentacji Wojennej]
https://lubimyczytac.pl/ksiazka/63291/ibm-i-holocaust-strategiczny-sojusz-hitlerowskich-niemiec-z-amerykanska-korporacja