Huti zaatakowali cele w stolicy ZEA

Opublikowano: 18.01.2022 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1568

Jemeński ruch Hutich przeprowadził udany atak dronów na stolicę Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W nalocie na zakład naftowy w Abu Zabi zginęło trzech zagranicznych pracowników. Jednocześnie Huti wysłali swoje bojowe drony na terytorium Arabii Saudyjskiej, ale tym razem miały one zostać zestrzelone przez saudyjską obronę przeciwlotniczą.

„Małe obiekty latające” zostały znalezione, gdy w zakładzie naftowym obok lotniska w Abu Zabi eksplodowały trzy cysterny z benzyną, a na terenie portu lotniczego wybuchł pożar. Policja zidentyfikowała już ciała trzech ofiar, którymi są imigranci: dwóch obywateli Indii i jeden Pakistańczyk. Poza tym sześć osób miało odnieść rany w wyniku ataku.

Do wydarzeń w emirackiej stolicy doszło w czasie, kiedy jemeńscy szyici ogłosili rozpoczęcie operacji wojskowej, daleko w głąb Zjednoczonych Emiratów Arabskich. W tym samym czasie nad terytorium Arabii Saudyjskiej nadleciało osiem dronów, ale miały one zostać zestrzelone przez międzynarodową koalicję skupioną wokół Saudyjczyków.

Nalot dronów na Abu Zabi zbiegł się z intensyfikacją działań Arabii Saudyjskiej, która zaczęła nasilone ataki na miejscowości w zachodnim Jemenie, uważane powszechnie za bastiony Hutich. Tym samym ruch oporu miał ostrzec Zjednoczone Emiraty Arabskie przed dalszym wspieraniem swojego saudyjskiego sojusznika.

Dwa tygodnie temu Huti zajęli zresztą statek pod banderą Zjednoczonych Emiratów Arabskich, mający przemieszczać się przy jemeńskim wybrzeżu. Nagrania upublicznione przez Jemeńczyków wskazywały, że za jego pośrednictwem transportowana była broń. Co prawda Emiraty w trzech ostatnich latach zmniejszyły swoje zaangażowanie w jemeńską wojnę, lecz nadal biorą w niej udział wyszkolone przez nią grupy.

Ataki przy użyciu dronów stały się znakiem rozpoznawczym Hutich. Jemeńscy szyici w sierpniu ubiegłego roku zabili za ich pośrednictwem 30 żołnierzy prosaudyjskiej armii Jemenu, stacjonujących w bazie lotniczej w Al-Anad. Najgłośniejszy atak miał miejsce we wrześniu 2019 roku, gdy celem Hutich były największe saudyjskie złoża naftowe.

Na podstawie: AlJazeera.com, Presstv.ir
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.