Hubble bliski zobaczenia najstarszych gwiazd

Opublikowano: 14.12.2012 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 876

Astronomowie korzystający z Teleskopu Hubble’a są bliscy zobaczenia najstarszych gwiazd jakie powstały we wszechświecie. Grupa uczonych pracujących pod kierunkiem Richarda Ellisa z California Institute of Technology (Caltech) poinformowała o tegorocznych wynikach badania obszaru znanego jako Ultra Deep Field (UDF12). Dzięki Wide Field Camera 3 (WFC 3) naukowcy dojrzeli siedem prymitywnych galaktyk, które uformowały się ponad 13 miliardów lat temu.

Wiek wszechświata szacuje się na 13,7 miliarda lat, a wspomniane galaktyki powstały 350-600 milionów lat po Wielkim Wybuchu. Przesunięcie ku czerwieni światła najstarszej z nich wynosi z=11,9, co wskazuje na jej powstanie około 380 milionów lat po Wielkim Wybuchu.. Przed niecałym miesiącem informowaliśmy, o odkryciu najodleglejszej z galaktyk, MACS06470-JD, której przesunięcie ku czerwieni obliczono na z=11.

Głównym celem projektu badania UDF jest stwierdzenie, jak szybko we wczesnym wszechświecie powstawały galaktyki. Badania prowadzone są dwuetapowo. Najpierw przy długim czasie ekspozycji Hubble przechwytuje światło z galaktyk, a następnie za pomocą czterech filtrów pracujących w podczerwieni dokonywane są obliczenia odległości pomiędzy nimi.

Naukowcy od dawna spierali się o to, czy gwiazdy we wczesnych galaktykach emitowały na tyle silne promieniowanie, by ogrzało ono zimny wodór pozostały po Wielkim Wybuchu. Proces ten, zwany powtórną jonizacją miał miejsce 200-1000 milionów lat temu. Dzięki niemu wszechświat stał się przezroczysty dla światła i możemy oglądać odległe galaktyki. “Nasze dane potwierdzają, że powtórna jonizacja była stopniowym procesem, który zachodził przez kilkaset milionów lat, gdy powoli formowały się galaktyki. Nie było jednego gwałtownego okresu formowania się galaktyk” – wyjaśnia Brant Robertson z University of Arizona.

Opracowanie: Mariusz Błoński
Na podstawie: NASA
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. agama 14.12.2012 14:35

    Wg informacji uzyskanych przez Meiera całkowity wiek wszechświata to 46 trylionów lat, z czego 40-45 mld ma znany nam wszechświat materialny, a Ziemia 5 mld lat w formie stałej, w niestałej, czyli od gazowego zarodka, liczy sobie 640 mld lat. Podaje również, że totalny wiek Drogi Mlecznej wynosi 1 trylion 911 mld lat,a Słońca 1 trylion 730 mld lat. Meier podaje również ciekawe dane odnośnie piramid. Pierwsze z nich wybudowano 73,300 lat temu. Więcej, w tym także o pochodzeniu Ziemian, jest w skrócie podane tutaj:

    http://meiersaken.info/terrestrial_humans.html

    http://www.futureofmankind.co.uk/Billy_Meier/FIGU_Bulletin_011

    http://www.futureofmankind.co.uk/Billy_Meier/FIGU_Bulletin_005

    Do samego Meiera można się przyczepić z wielu powodów, ale jak dotąd wszystkie dane astronomiczne jakie podał z dużym wyprzedzeniem sprawdziły się i zostały potwierdzone późniejszymi odkryciami (patrz: http://www.theyfly.com/prophecies-predictions/contact-predictions-corroborated ). Być może z czasem potwierdzi się także to dotyczące faunicznych i florycznych form życia na Marsie. http://www.theyfly.com/ufo-skeptics-throw-towel-how-did-meier-beat-nasa-32-years

  2. zbig45 14.12.2012 18:20

    jeżeli dla obserwatora na ziemi wszechświat widzialny ma 14 mld lat świetlnych to to jest promień kuli! a my jesteśmy w jej środku. a jeśli promień taki, to średnica musi mieć 28 mld lat świetlnych. oczywiście jak zbudują jeszcze lepsze teleskopy, to okaże się że wszechświat jest większy niż to co widzimy teraz. już gdzieś czytałem że ultra głębokie pole hubble’a to 70 mld lat świetlnych!

  3. davidoski 14.12.2012 19:51

    Wszechświat jest dużo większy niż odległość jaką może pokonać światło w ciągu czasu od jego powstania do chwili obecnej. Rozwiązaniem tego paradoksu jest fakt, że na wczesnym etapie pęcznienia wszechświata światło jeszcze nie istniało. Dzięki temu skrajne obszary wszechświata oddaliły się od siebie na większą odległość niż może pokonać światło. Ta część wszechświata którą możemy obserwować, czyli kula o promieniu 14 mld lat świetlnych nazywa się widzialnym wszechświatem. Dalej natomiast nie jest “koniec świata” tylko świat, którego nigdy nie zobaczymy.

    http://pl.wikipedia.org/wiki/Widzialny_Wszechświat

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.