HRW krytykuje izraelskie ataki na dziennikarzy

Opublikowano: 21.12.2012 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 471

Organizacja Human Rights Watch (HRW) skrytykowała cztery izraelskie ataki na dziennikarzy i ośrodki medialne w Gazie podczas wymiany ognia w listopadzie. Po drobiazgowym śledztwie w sprawie tych incydentów doszła do wniosku, że wbrew twierdzeniom władz Izraela żaden z ataków nie został przeprowadzony na „zgodny z prawem cel militarny”.

W atakach zginęło dwóch palestyńskich kamerzystów, co najmniej 10 pracowników mediów zostało rannych, a cztery biura należące do mediów zostały zniszczone. W czasie ostrzału zginął także dwuletni chłopiec.

– Tylko dlatego, że Izrael twierdzi, że jakiś dziennikarz był bojownikiem czy stacja telewizyjna była centrum dowodzenia, nie stają się oni nimi – powiedziała Sarah Leah Whitson, dyrektorka HRW na Bliskim Wschodzie. – Dziennikarze, którzy chwalą Hamas czy stacje telewizyjne, które z radością witają ataki na Izraela mogą być propagandystami, ale nie czyni ich to uzasadnionymi celami ataków zgodnie z prawem wojennym – dodała.

Prawo międzynarodowe stanowi, że dziennikarze i pracownicy mediów są cywilami i w związku z tym nie powinni być przedmiotem ataków zbrojnych, chyba że biorą bezpośredni udział w działaniach wojennych.

Opracowanie: Jarosław Klebaniuk
Źródło: Lewica


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.