Hongkong nie ma już autonomii w Chinach

Opublikowano: 28.05.2020 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1313

Kongres USA oświadczył, że jest gotów omówić z administracją środki przeciwko ChRL z powodu naruszenia – w ocenie Stanów Zjednoczonych – autonomii Hongkongu.

W środę sekretarz stanu USA Mike Pompeo poinformował, że powiadomił Kongres USA o tym, że ChRL nie gwarantuje już Hongkongowi autonomii, która została przewidziana w momencie, gdy Wielka Brytania przekazywała terytorium chińskim władzom w 1997 roku.

Zgodnie z amerykańskim ustawodawstwem Departament Stanu ma obowiązek dokonywać regularnej oceny sytuacji wokół autonomii Hongkongu. „Wniosek departamentu stanu o tym, że Hongkong nie jest już autonomią, jest godny ubolewania, ale chińska partia komunistyczna nie pozostawiła nam wyboru. Musimy uznać rzeczywistość. A niestety rzeczywistość jest taka, że partia komunistyczna Chin bezlitośnie podkopuje prawa i styl życia mieszkańców Hongkongu i targa się na obiecaną im autonomię” – głosi oświadczenie lidera republikanów w komitecie ds. zagranicznych Izby Reprezentantów Kongresu USA Michaela McCaula.

„Z niecierpliwością czekam na możliwość zapoznania się z raportem i omówienia potencjalnych następstw z administracją. Stany Zjednoczone będą nadal wspierać miłujący wolność naród Hongkongu” – dodał kongresmen w swoim oświadczeniu.

Wcześniej na rozpatrzenie Wszechchińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych wyniesiono projekt ustawy o bezpieczeństwie narodowym Hongkongu. Stosownie do danych gazety South China Morning Post projekt ustawy będzie przewidywać zakaz prowadzenia działalności sabotażowej i separatystycznej. Według informacji źródeł gazety ustawa przewiduje zakaz wszelkich form podżegania do obalenia rządu centralnego, a także terroryzmu i ingerencji z zewnątrz. Szefowa administracji Hongkongu Carrie Lam oświadczyła, że dokument w żaden sposób nie odbije się na prawach i wolnościach mieszkańców Hongkongu, i wsparła jego rozpatrzenie.

24 maja doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Robert O’Brien oświadczył, że Waszyngton nałoży sankcje na ChRL, jeśli uzna, że Hongkong jest pozbawiony wysokiego stopnia autonomii. W poniedziałek MSZ ChRL poddał srogiej krytyce USA w związku z planami wprowadzenia sankcji przeciwko Pekinowi.

Prezydent USA Donald Trump we wtorek poinformował, że w najbliższych dniach zamierza wystąpić z oświadczeniem dotyczącym możliwych środków wobec Pekinu z powodu sytuacji z Hongkongiem. Nie ujawnił on przy tym żadnych szczegółów. Z kolei rzecznik MSZ ChRL Zhao Lijian oświadczył na środowym briefingu, że Chiny podejmą wszystkie konieczne środki w przypadku ingerencji zewnętrznej w sprawy Hongkongu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Dandi1981 28.05.2020 19:56

    To samo w polsce jak dajemy im bazy to jak wyjada za 100 lat powiedza ze to ich autonomia.
    Wypozyczysz im kawalek ziemi na okreslony czas i dalej beda roszczyc do niego prawo

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.