Homoseksualiści chcą prawa do praktykowania islamu

Opublikowano: 06.05.2016 | Kategorie: Seks i płeć, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 990

Coraz więcej homoseksualnych imamów wychodzi z ukrycia i naucza, że odmienna orientacja seksualna nie jest potępiana w islamie. Są częścią globalnego ruchu promującego bardziej liberalną interpretację Koranu.

Damir Ahmetovic modli się pięć razy dziennie i uważa się za przykładnego muzułmanina. Jednak nie odwiedza już swojego meczetu w Brisbane z obawy przed napiętnowaniem. „Szersza społeczność muzułmańska nie wie, że jestem gejem, a ja trzymam się od nich z daleka” – mówi Ahmetovic. Trzydziestojednoletni Bośniak ujawnił swoją seksualność rodzinie dziesięć lat temu i wspomina to jako trudne doświadczenie. Ojciec zgodził się go zaakceptować jedynie pod warunkiem, że więcej nikomu o tym nie wspomni.

Ahmetovic dołączył ostatnio do powstałej w 2007 roku organizacji Muslims for Progressive Values (MPV), która ma za cel „promowanie postępowej interpretacji islamu w obliczu szerzącego się ekstremizmu, którego przykładem może być Al Kaida oraz konserwatyzmu, będącego częścią m.in. islamu wahabickiego w Stanach Zjednoczonych”.

MPV, z tysiącami członków na całym świecie i obecnie zyskująca zwolenników również w Australii, prowadzi kampanie na rzecz różnorodności, równości płci (również w meczetach) i tolerancji dla osób homoseksualnych. Na czele lokalnego ruchu MPV w Australii stoją profesor Saher Amer z University of Sydney oraz Reem Sweid z Deakin University, którzy twierdzą, że „Australia gości jednych z najzagorzalszych konserwatystów islamskich w zachodnim świecie”.

Mimo tego Nur Warsame, imam z Melbourne, podjął się nauczania bardziej postępowej interpretacji islamu i wspierania gejów w ramach wiary muzułmańskiej. Urodzony w Somalii imam jest duchownym od 13 lat i jednym z dwóch islamskich liderów w stanie Victoria, którzy zasłużyli sobie na tytuł „Hafiza”, co oznacza że potrafi recytować Koran z pamięci.

„Grożono mi śmiercią, dlatego, że wypowiadam się publicznie”, mówi imam Nur w wywiadzie dla ABC News. Dwóch mężczyzn, których rozpoznał jako członków społeczności muzułmańskiej, podeszło pod jego dom w Melbourne i groziło mu żądając, żeby zaprzestał mówienia o gejach muzułmanach. Nur od dwóch lat potajemnie przewodniczy grupie Marhaba („witaj” w języku arabskim). „Kiedy zakładałem tą grupę, wiedziałem, że to samobójcza misja. Jednak jestem ostrożny i zarazem rozważnie optymistyczny. Nie uważam się za męczennika chętnego umrzeć za tę sprawę” – mówi.

Mimo, że już od lat dziewięćdziesiątych XX wieku zaczęły powstawać meczety przyjazne gejom w Południowej Afryce, Francji, Stanach Zjednoczonych i Kanadzie, Nur mówi, że to on założył pierwszy meczet tego typu w Australii. „Chcę być postrzegany jako niezależny, współczujący imam. Moim powołaniem w tym życiu jest jest pomoc młodym homoseksualnym muzułmanom, którzy zostali skrzywdzeni przez islamskich liderów” – mówi.

Imam Nur jest również pierwszym duchownym, który pracuje w szpitalu państwowym. W Alfred Hospital rozpoczął pracę w 2013 roku.

„Około dwa lata temu zmarło w Melbourne dwóch mężczyzn, u których wykryto wirusa HIV i żaden meczet nie chciał odprawić pochówku”, mówi. „To mnie bardzo zaniepokoiło. Osądy i napiętnowanie są obecne nie tylko za życia, ale i po śmierci”. Wspólnie z rodzinami mężczyzn, Imam Nur obmył ciała zmarłych i odprawił modlitwy przed pochówkiem, tak jak nakazuje muzułmańska tradycja.

ABC News dotarło do siedmiu szejków, żeby poznać ich opinię na temat gejów w muzułmańskiej społeczności, a także na temat MPV i Marhaby, jednak żaden z nich, podobnie jak Islamic Council of Victoria, nie był skory do wypowiedzi.

Homoseksualizm w wielu muzułmańskich krajach jest uważany za przestępstwo. W Arabii Saudyjskiej, Egipcie, Iranie i Zjednoczonych Emiratach Arabskich karze się go śmiercią. Chociaż słowo „homoseksualny” nie występuje w Koranie, istnieje szeroko przyjęty pogląd, że w islamskiej terminologii homoseksualizm jest kojarzony z „al-fahsha’” (czyn nieprzyzwoity), „shudhudh” (anormalność) czy też „’amal qawm Lut” (zachowanie ludzi z Lut).

Jednocześnie wyłania się odmienny pogląd, którego zwolennikiem jest Daayiee Abdullah, pierwszy w Ameryce imam, który przyznał się do tego, że jest gejem. „Spotkałem dwunastu imamów homoseksualistów, z których ośmiu ujawniło swoją orientację seksualną” – mówi. „Spotkałem ich w Dżakarcie, Melbourne, Dubaju, Cape Town, Londynie, Pekinie, Amsterdamie i Ameryce Południowej”. Przez ostatnich osiemnaście lat był nazywany „samozwańczym imamem” i dostawał telefony i e-maile z pogróżkami, natomiast mówi, że jest często ignorowany przez muzułmańskich liderów, którzy liczą, że po prostu sam „zniknie”.

„Nie istnieje w Koranie potępienie homoseksualizmu”, mówi imam Daayie. Jednak jego interpretacja jest kategorycznie odrzucana przez Australian Federation of Islamic Councils (AFIC). „Islam mówi bardzo jasno o zachowaniach homoseksualnych” – mówi skarbnik AFIC, Keysar Trad. – „Jest odchyleniem i poważnym grzechem, od zawsze zakazanym. Jakikolwiek akt seksualny między dwiema osobami tej samej płci jest po prostu zabroniony”.

Mimo, że główne islamskie organizacje nie wspierają i nie finansują działalności imama Dayiee ani imama Nura, nie mogą odebrać im tytułu duchownych. Jak tłumaczy Dr Scott Siraj al-Haqq Kugle z uniwersytetu Emory w Atlancie, „w islamie nie istnieje instytucja kościoła czy kler, tak więc np. społeczność wyznająca sunnicką wersję islamu jest bardzo zdecentralizowana. Nie ma czegoś takiego jak oficjalna ekskomunika w islamie, coś takiego po prostu nie istnieje”.

Szacuje się, że około 2,2% Australijczyków, czyli około pół miliona osób, to muzułmanie.

Opracowanie: TiCa
Na podstawie: ABC.net.au
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.