Home Office bezprawnie więził ubiegających się o azyl

Opublikowano: 30.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1222

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa wydał wyrok w sprawie osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii i podlegających wydaleniu na mocy rozporządzenia Dublin III, które decyzją Home Office zostały osadzone w więzieniu. Sąd uznał, że Home Office nie miał prawa więzić tych osób, o ile nie istniało względem nich podejrzenie, że uciekną.

Wyrok Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa dotyczy przetrzymywania w więzieniu imigrantów, którzy złożyli wniosek o azyl w UK w okresie między 1 stycznia 2014 r. a 15 marca 2017 r., a którzy na mocy rozporządzenia Dublin III nie mieli do tego prawa. Przypomnijmy bowiem, że zgodnie z rozporządzeniem Dublin III państwem odpowiedzialnym za rozpatrzenie wniosku o azyl zostało ustanowione pierwsze państwo członkowskie UE, którego granicę przekroczył cudzoziemiec starający się o ochronę.

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł jednak, że Home Office nie miało prawa umieszczać w więzieniu imigrantów podlegających wydaleniu na mocy rozporządzenia Dublin III. Do zamykania ludzi mogło dochodzić tylko na drodze wyjątku, gdy istniało podejrzenie względem niektórych imigrantów, że uciekną i nie wrócą do pierwszego państwa członkowskiego UE, do którego trafili starając się o polityczną ochronę.

Nie jest jeszcze znana liczba osób bezprawnie uwięzionych na mocy decyzji Home Office, ale mogą ich być tysiące. W końcu ogólna liczba wniosków przygotowana przez Home Office w zakresie deportacji cudzoziemców do „pierwszego państwa członkowskiego” odpowiedzialnego za rozpatrzenie decyzji o przyznanie azylu wyniosła w latach 2015-2018 18953. W tym samym czasie takich samych wniosków do władz UK ze strony pozostałych państw członkowskich UE było 7365.

Eksperci nie wykluczają, że teraz Home Office zaleje fala pozwów o odszkodowanie za bezprawne uwięzienie imigrantów. Możliwość walki o odszkodowanie zasygnalizowali zresztą sami sędziowie Sądu Najwyższego.

Źródło: PolishExpress.co.uk


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. franek 30.11.2019 20:02

    W sumie to już dochodziło do takich kuriozów jak uznanie gwałtu za niewystarczający powód do wydalenia.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.