Home Office bezprawnie więził ubiegających się o azyl

Opublikowano: 30.11.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 448

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa wydał wyrok w sprawie osób ubiegających się o azyl w Wielkiej Brytanii i podlegających wydaleniu na mocy rozporządzenia Dublin III, które decyzją Home Office zostały osadzone w więzieniu. Sąd uznał, że Home Office nie miał prawa więzić tych osób, o ile nie istniało względem nich podejrzenie, że uciekną.

Wyrok Sądu Najwyższego Zjednoczonego Królestwa dotyczy przetrzymywania w więzieniu imigrantów, którzy złożyli wniosek o azyl w UK w okresie między 1 stycznia 2014 r. a 15 marca 2017 r., a którzy na mocy rozporządzenia Dublin III nie mieli do tego prawa. Przypomnijmy bowiem, że zgodnie z rozporządzeniem Dublin III państwem odpowiedzialnym za rozpatrzenie wniosku o azyl zostało ustanowione pierwsze państwo członkowskie UE, którego granicę przekroczył cudzoziemiec starający się o ochronę.

Sąd Najwyższy Zjednoczonego Królestwa orzekł jednak, że Home Office nie miało prawa umieszczać w więzieniu imigrantów podlegających wydaleniu na mocy rozporządzenia Dublin III. Do zamykania ludzi mogło dochodzić tylko na drodze wyjątku, gdy istniało podejrzenie względem niektórych imigrantów, że uciekną i nie wrócą do pierwszego państwa członkowskiego UE, do którego trafili starając się o polityczną ochronę.

Nie jest jeszcze znana liczba osób bezprawnie uwięzionych na mocy decyzji Home Office, ale mogą ich być tysiące. W końcu ogólna liczba wniosków przygotowana przez Home Office w zakresie deportacji cudzoziemców do „pierwszego państwa członkowskiego” odpowiedzialnego za rozpatrzenie decyzji o przyznanie azylu wyniosła w latach 2015-2018 18953. W tym samym czasie takich samych wniosków do władz UK ze strony pozostałych państw członkowskich UE było 7365.

Eksperci nie wykluczają, że teraz Home Office zaleje fala pozwów o odszkodowanie za bezprawne uwięzienie imigrantów. Możliwość walki o odszkodowanie zasygnalizowali zresztą sami sędziowie Sądu Najwyższego.

Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 3,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
franek
Użytkownik
franek

W sumie to już dochodziło do takich kuriozów jak uznanie gwałtu za niewystarczający powód do wydalenia.