Holendrzy przeciwko zwiększeniu inwigilacji!

Opublikowano: 23.03.2018 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 961

Oficjalne rezultaty referendum zostaną ogłoszone dopiero za tydzień, ale według lokalnej telewizji, przeważyli Holendrzy nie życzący sobie nowych uprawnień dla tajnych służb w inwigilacji internetowej. 1 maja miała wejść w życie ustawa dająca służbom bezpieczeństwa i wywiadu dostęp do danych internautów w ramach śledztw antyterrorystycznych.

Referendum miało jedynie rangę ”konsultacyjną”, ale premier Mark Rutte obiecał, że będzie oznaczać zmiany w tekście ustawy. Referendum, do którego doszło dzięki działaniom grupy studentów z Amsterdamu, zdecydowanie przeciwnej nowym przepisom, zorganizowano wspólnie z wyborami lokalnymi.

12 milionów wyborców wybierało rady 380 gmin kraju. Wygrali Zieloni: GroenLinks stali się największą partią w Amsterdamie i Utrechcie, ale poza tym zyskali liberałowie i skrajna prawica. Partia Wolności (PVV) anty-islamskiego Geerta Wildersa weszła do rad dużych miast: Rotterdamu i Utrechtu, Hagi i Almere.

W referendum przeważył argument obawy, że tajne służby będą kontrolować prywatną korespondencję, choćby nie miała żadnego związku z przedmiotem ich śledztw. Było to jednocześnie ostatnie referendum „konsultacyjne” – w lutym parlament przegłosował zniesienie tych głosowań.

Od 1952 do 2015 r. były w Holandii tylko dwa referenda, w tym to z 2005, w którym Holendrzy zagłosowali przeciw konstytucji europejskiej, ale potem zdarzały się częściej. W 2016 r. holenderskie referendum odrzuciło stowarzyszenie Unii Europejskiej z Ukrainą.

Autorstwo: JSz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.