Holenderscy rolnicy tworzą „konwoje wolności”

Opublikowano: 12.07.2022 | Kategorie: Polityka, Publikacje WM, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1774

Rolnicy w Holandii utworzyli własną wersję kanadyjskiego Konwoju Wolności, blokując autostrady za pomocą traktorów, podpalając bele siana i podejmując inne działania w proteście przeciwko niedawnemu celowi rządu polegającemu na ograniczeniu nawozów sztucznych, które mogą zmusić niektóre gospodarstwa do zamknięcia.

„Gdzie jest nasz premier? Ten kraj się pali, a rolnicy sprzeciwiają się rządowi” – ​​powiedział w zeszłym tygodniu rzecznik protestów, stojąc na szczycie beli siana w mieście Eerbeek, donosi „The Guardian”.

Około 40 000 protestujących zgromadziło się w środkowych Niderlandach, aby zaprotestować przeciwko planom ograniczenia emisji azotu i amoniaku w zeszłym miesiącu. Tygodnie później protesty trwały w całym kraju bez oznak słabnięcia.

Zdjęcia i filmy pokazują rolników blokujących autostrady w pobliżu granicy z Niemcami, a niektórzy Niemcy podobno nawet przyłączyli się do protestu. Setki firm w trzech miastach zostały praktycznie zamknięte z powodu trzech różnych protestów, poinformował w sobotę „The Guardian”. W międzyczasie niektóre supermarkety mają puste półki, ponieważ rolnicy na początku tego miesiąca celowali w centra dystrybucyjne.

Rolnicy twierdzą, że protesty nie mają na celu rozgniewania współobywateli i konsumentów, ale zmuszenia rządu do przeprowadzenia referendum.

Niderlandzki rząd dąży do zmniejszenia emisji azotu i amoniaku o 50% do 2030 r., aby poprawić jakość powietrza, gleby i wody. Plany obejmują ograniczenie nawozów stosowanych w gospodarstwach i zmniejszenie liczby zwierząt gospodarskich o około 30%.

Kraj ten jest jednym z największych producentów rolnych na świecie. W 2020 r. wyeksportował owoce, kwiaty, warzywa, produkty mleczne i mięso o wartości około 97 miliardów dolarów.

„Jeśli zapytasz mnie teraz, powiedziałbym, proszę, nawet o tym nie myśl”, powiedział hodowca bydła mlecznego Jaap Zegwaard zapytany, czy poleciłby rolnictwo młodszym pokoleniom. „Jest tak wiele zmartwień. Życie jest zbyt piękne, aby radzić sobie z tym, co dzieje się w tej chwili w sektorze rolniczym”. „Zapytaj przeciętnego rolnika: to bardzo smutne” – powiedział.

Rolnicy twierdzą, że są niesprawiedliwie atakowani przez przepisy, podczas gdy inne branże, takie jak lotnictwo, budownictwo i transport, również przyczyniają się do emisji i podlegają mniejszej liczbie przepisów. Rolnicy argumentowali również, że w świetle reform nie zapewniono im jasnego obrazu ich przyszłości.

Konwoje traktorów są ukłonem w stronę kanadyjskich konwojów wolności, donosi „The Guardian”, które odbyły się w Kanadzie na początku tego roku, aby zaprotestować przeciwko surowej polityce szczepień przeciwko koronawirusowi.

Do protestów przyłączyli się również rybacy z Niderlandów, blokując port w Harlingen trawlerami w zeszłym tygodniu, donosi telewizja EuroNews.

Demonstracje stały się tak powszechne, że lider grupy muzycznej Rolling Stones, Mick Jagger, przemówił do rolników po holendersku podczas czwartkowego koncertu w Amsterdamie.

Niderlandzkie protesty przyciągnęły we wtorek większą uwagę, kiedy policja otworzyła ogień do 16-letniego rolnika prowadzącego traktor w północnej części kraju podczas protestu. Nastolatek rzekomo skierował swój traktor w stronę policji, jak podaje niemiecki serwis „Deutsche Welle”. Po początkowym zatrzymaniu pod zarzutem usiłowania zabójstwa, nastolatek został zwolniony bez postawienia zarzutów. Według policji nikt nie został ranny podczas incydentu.

Protesty były głównie pokojowe, a jedna demonstracja około 60 mil na wschód od Amsterdamu zeszła z drogi, aby przepuścić dwa kondukty pogrzebowe. Rolnicy biorący udział w proteście rozdawali także jedzenie i kawę funkcjonariuszom policji, donosi „The Guardian”.

Według „The Guardiana” premier kraju, Mark Rutte (podobnie jak Justin Trudeau jest marionetką Klausa Schwaba, patrz wideo wyżej – przypis WM), w międzyczasie zaatakował protestujących nazywając ich „dupiatymi” prywaciarzami. „Niedopuszczalne jest tworzenie niebezpiecznych sytuacji. Niedopuszczalne jest zastraszanie urzędników” – powiedział w zeszłym tygodniu.

Autorstwo: Emma Colton
Źródło zagraniczne: SOTT.net, FoxNews
Źródło polskie: WolneMedia.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.