Hodowle norek w Kolumbii Brytyjskiej skazane na zamknięcie

Opublikowano: 12.04.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1065

Sąd najwyższy Kolumbii Brytyjskiej odrzucił wniosek hodowców norek o wprowadzenie okresu przejściowego i wstrzymanie zakazu rozmnażania zwierząt na czas rozpatrywania petycji złożonej przeciwko rządowi prowincji. Norki rozmnażają się w marcu. Jeśli sąd rozpatrzy petycję w późniejszym czasie i uzna racje hodowców, wznowienie działalności w 2023 roku może być niemożliwe ze względu na brak młodych z 2022.

Sędzia Carol J. Ross stwierdziła jednak, że jakkolwiek należy odpowiedzieć na bardzo ważne pytania, to rząd decydując o wygaszeniu działalności farm działał w najlepszym interesie publicznym. Przyznała, że farmerzy dowiedli, iż zakaz może wyrządzić nieodwracalne szkody w ich hodowlach. Jednocześnie przyznała, że żaden wariant wirusa nie wywodzi się z norek, pozostaje jednak możliwość mutacji w tym rezerwuarze, co mogłoby prowadzić do nowej fali COVID-19 i potencjalnych katastrofalnych skutków dla gospodarki.

Ministerstwo rolnictwa Kolumbii Brytyjskiej ogłosiło w listopadzie, że posiadanie żywych norek na farmach po kwietniu 2023 będzie zakazane, a po dwóch latach cały sektor hodowli zostanie zwinięty. Rząd uzasadniając decyzję powoływał się na doniesienia o tym, że farmy norek mogą być rezerwuarami COVID-19.

Canadian Mink Breeders Association wraz z BC Mink Producers Association w odpowiedzi złożyły wniosek o przeprowadzenie rewizji sądowej decyzji. Stowarzyszenia podkreślały, że rząd zdecydował się na trwałe wygaszenie sektora produkcji rolnej bez dogłębnego rozpatrzenia ryzyka związanego z hodowlą norek. Ich zdaniem takie postawienie sprawy narusza zasady handlu międzynarodowego, który leży w gestii rządu federalnego. Poza tym całkowita likwidacja hodowli norek jest nieracjonalna.

Ministerstwo rolnictwa wydało oświadczenie, w którym napisało, że akceptuje decyzję sadu. Powtórzyło, że plan likwidacji farm norek w prowincji opiera się na zaleceniach ekspertów z zakresu zdrowia publicznego. Zapewniło, że chce pomagać hodowcom w przejściu na inny rodzaj hodowli lub rozpoczęcie innej działalności.

Nowa Szkocja w listopadzie 2022 roku ogłosiła z kolei, że planuje szczepienie norek przeciwko COVID-19. Kolumbia Brytyjska uważa jednak, że trzeba by było mieć pewność co do skuteczności szczepień u norek.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.