Hiszpańska lewica przygotowała zideologizowane podręczniki

Opublikowano: 30.05.2022 | Kategorie: Edukacja, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1041

Rząd hiszpańskich socjalistów przed dwoma laty zmienił prawo oświatowe. Teraz na jego mocy przygotował zupełnie nowe programy nauczania, w tym podręczniki dla dzieci. Zawierają one treści jednoznacznie nacechowane ideologicznie, dlatego nawet w nauce matematyki wprowadzona została „perspektywa płciowa”.

Znowelizowane przed dwoma laty prawo oświatowe nazywane jest powszechnie „prawem Celaá”, od nazwiska obecnej hiszpańskiej minister edukacji Isabeli Celii z Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE). W założeniu ma ono wprowadzić na Półwyspie Iberyjskim edukację „nowoczesną, sprawiedliwą i inkluzywną”.

W praktyce jednak przygotowane na podstawie nowego prawa programy nauczania i podręczniki szkolne są nacechowane ideologicznie. Pojawia się w nich bowiem wiele nawiązań do kwestii feminizmu, zmiany płci, walki transseksualistów o swoje postulaty, a także marginalizowana jest rola monarchii, zwalczanej cały czas przez hiszpańską lewicę.

Zmarginalizowana ma być natomiast historia Hiszpanii sprzed 1812 roku. Pytania o wcześniejsze dzieje państwa nie będą więc pojawiać się na maturze kończącej szkołę średnią.

Podręczniki przeznaczone dla uczniów szkół podstawowych i średnich spotkały się z krytyką części wydawców. Uważają oni na przykład, że w nauczaniu matematyki główną rolę mają odgrywać algorytmy, a dodatkowo także w niej umieszczono na przykład „perspektywę płciową”.

Grupa intelektualistów nazwała nawet „prawo Celaá” mianem „prawa podległości moralnej”. Reformę edukacji uznają oni bowiem za mającą głównie na celu wychowanie nowego pokolenia oddanych wyborców socjalistycznych.

Poza tym hiszpańskie państwo ma zrzec się części swoich kompetencji. Nowe prawo zakłada bowiem rezygnację z nauczania języka kastylijskiego na terytorium całego kraju. Zamiast tego wprowadzone zostaną nowe przedmioty szkolne dotyczące głównie edukacji seksualnej i obywatelskiej.

Na podstawie: LibertadDigital.com, ABC.es
Źródło: Autonom.pl

8

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.