Hiszpanie mają słowiańskie korzenie
Paleogenetycy odkryli, że 5000 lat temu na tereny współczesnej Hiszpanii dotarli przybysze z regionu Morza Kaspijskiego, zajmując miejsce lokalnych mężczyzn.
Carles Lalueza-Fox z Instytutu Biologii Ewolucyjnej w Barcelonie i jego koledzy, pod kierownictwem paleogenetyka Davida Reicha z Uniwersytetu Harvarda, badali, jak przybysze z regionu Morza Kaspijskiego wpłynęli na historię Półwyspu Iberyjskiego.
Naukowcy porównali materiał genetyczny 400 mieszkańców Iberii, którzy żyli na półwyspie w ciągu ostatnich 13 000 lat. Okazało się, że mieszkańcy Hiszpanii doświadczyli dwóch inwazji genetycznych. Pierwsza miała miejsce 13 000 lat temu, a druga była związana z migracją pierwszych plemion indoeuropejskich z regionu kaspijskiego.
Jednak to wydarzenie dotknęło mężczyzn i kobiet w różnym stopniu. Genetyczny ślad starożytnych Iberyjczyków zniknął około 5000 lat temu, podczas gdy reszta genomu, w tym żeńska część DNA, była mniej więcej równo podzielona między „aborygenów” i „migrantów”. Naukowcy nie wiedzą jeszcze, z czym związane są te różnice płciowe. Ich zdaniem niekoniecznie wynika to z konfliktu zbrojnego czy masowego niszczenia miejscowej ludności. Być może same kobiety wolały nawiązać relacje z migrantami.
Zmiany dotyczyły nie tylko przodków współczesnych Hiszpanów i Portugalczyków, ale także Basków. Naukowcy mają nadzieję, że dane te rzucą nowe światło na kroniki, artefakty i inne ślady istnienia ludów Iberii.
Źródło: pl.SputnikNews.com