Hiszpania przykręca kurek Katalonii

Opublikowano: 06.01.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 561

Hiszpański rząd postanowił obciąć tegoroczne fundusze przeznaczone dla istniejących w kraju wspólnot autonomicznych, a najbardziej ucierpi na tej decyzji Katalonia, której tegoroczny budżet zostanie zredukowany o blisko 800 milionów euro. Zwolennicy katalońskiej niepodległości uważają ten krok za zemstę centralnych władz za październikowe referendum niepodległościowe, natomiast gabinet Mariano Rajoya mówi o przestarzałym sposobie finansowania hiszpańskich regionów.

Resort finansów Hiszpanii poinformował przedwczoraj, że ogranicza fundusze dla wspólnot autonomicznych, ponieważ ich dotychczasowy model finansowania nie zdał egzaminu i jest przestarzały. Z powodu konieczności przeprowadzenia jego reformy w tym roku z centralnego budżetu przekazane zostaną dużo mniejsze środki, a z tego powodu najbardziej ucierpi Katalonia, która otrzyma o blisko 800 milionów euro mniej niż zakładano jeszcze w lipcu ubiegłego roku.

Dwa dni wcześniej Madryt podał najnowsze dane, według których gospodarka Katalonii straciła blisko miliard euro z powodu kryzysu politycznego, ponieważ z regionu wycofało się wiele przedsiębiorstw, zaś liczba turystów spadła o blisko 97 tysięcy. Ekonomiści przypominają jednak, że w ubiegłym roku katalońska gospodarka rosła w tempie 3 proc., natomiast prognozowany wzrost na ten rok to 2 proc., stąd podobna decyzja jest niezrozumiała.

Decyzję centroprawicowego rządu skrytykowały nie tylko katalońskie ugrupowania, uznające obcięcie finansowania za kolejną formę represji związanych z październikowym referendum niepodległościowym, ale także sprzeciwiająca się odłączeniu Katalonii od Hiszpanii socjalistyczna lewica. Hiszpańska Socjalistyczna Partia Robotnicza (PSOE) uważa, iż podobne drastyczne cięcie jest niedopuszczalne.

Zwolennicy wspomnianej reformy twierdzą jednak, że jej założeniem nie jest ukaranie samych Katalończyków, ponieważ choćby wspólnota autonomiczna Walencji również będzie dysponować mniejszą ilością pieniędzy, a więc dokładnie 353 milionami euro mniej niż zakładano w połowie ubiegłego roku.

Na podstawie: Abc.es, Lavanguardia.es
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.