Hiszpania oskarża Rosję o manipulowanie Katalończykami

Opublikowano: 15.11.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 441

Władze Hiszpanii oskarżyły Rosję na forum Unii Europejskiej o manipulowanie przy referendum na temat niepodległości Katalonii. Zdaniem Madrytu Rosjanie wpływali na wynik tego nielegalnego głosowania poprzez aktywność w mediach społecznościowych, ale wskazują także na spotkanie jednego z głównych orędowników katalońskiego separatyzmu, Oriola Solera z Julianem Assangem, czyli współtwórcą serwisu WikiLeaks.

Hiszpański minister spraw zagranicznych Alfonso Dastis, jeszcze przed poniedziałkowym szczytem swoich odpowiedników z innych państw Unii Europejskiej, zapowiadał poruszenie w trakcie spotkanie tematu rosyjskiej ingerencji w sprawę katalońskiego referendum niepodległościowego. Polityk hiszpańskiej centroprawicy stwierdził, iż w „kryzys kataloński” zaangażowane zostały przede wszystkim media społecznościowe, w których działać mieli opłacani przez Moskwę hakerzy.

Według doniesień Dastisa, jednym z działań niesprzyjających zachowaniu integralności terytorialnej Hiszpanii było też spotkanie Oriola Solera ze współtwórcą WikiLeaks, Julianem Assangem. Soler jest jednym z głównych orędowników katalońskiej niepodległości, założycielem kilku separatystycznych partii politycznych, a także twórcą dziennika „Ara” mającego za zadanie promować przede wszystkim język kataloński w tamtejszej przestrzeni publicznej. Assange jest natomiast oskarżany o ujawnianie poufnych dokumentów na zamówienie Rosjan.

Badania jednego z amerykańskich uniwersytetów miały natomiast wykazać, iż blisko jedna trzecia negatywnych opinii na temat Hiszpanii ukazujących się w rosyjskich mediach pokroju Russia Today oraz Sputnika, jest rozpowszechniana w sieci internetowej przez anonimowe konta, a w całą akcję zaangażowano również Wenezuelczyków popierających rząd w Caracas.

Na podstawie: Thelocal.es, Forsal.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.