Hiszpania o krok od wprowadzenia legalnej eutanazji

Opublikowano: 18.12.2020 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 794

Parlament Hiszpanii przegłosował 17 grudnia prawo do eutanazji. Wszystkie partie lewicowe poparły wniosek, a prawicowy Vox zorganizował pikietę w proteście przeciwko proponowanym zmianom. Projekt poparło 198 posłów, 138 było przeciw. Teraz czeka na poprawki w hiszpańskim Senacie i, jeśli nie będzie poprawek, ustawa zacznie obowiązywać od wiosny 2021.

Eutanazja i wspomagane samobójstwo, czyli samodzielne podanie sobie leków w asyście pracownika medycznego będzie dostępne dla osób cierpiących na „poważne i nieuleczalne” choroby lub „wyniszczające choroby”, powodujących „nieznośne cierpienie”.

Od lat 1990. eutanazja jest przedmiotem debat w Hiszpanii. Przez ten czas było wiele przypadków, kiedy osoby ciężko chore decydowały się na poddanie tym procedurom nielegalnie, lub wspomagały swoich bliskich w procesie eutanazji, mimo, że za pomoc w dokonaniu eutanazji groziła kara więzienia.

Minister zdrowia Salvador Illa powiedział, że planowane zmiany w hiszpańskim prawie to ważny aspekt humanitaryzmu, praw człowieka i ochrony przed śmiercią w niewyobrażalnym cierpieniu oraz krok w stronę bardziej humanitarnego społeczeństwa. Według ministra Hiszpania jest już na tyle dojrzałą demokracją, by podjąć ten temat na nowo.

Zabieg eutanazji będzie dostępny w dwóch formach. Czynnej, czyli wykonywanej przez lekarza, oraz biernej, polegającej na samodzielnym poddaniu się eutanazji przez pacjenta wykonane w asyście pracownika służby zdrowia, który dostarczy leki i będzie towarzyszył w procesie.

Pacjent musi wyrazić świadomą zgodę, przejść ewaluacje zatwierdzoną przez dwóch lekarzy. Wniosek musi również przejść przez medyczną komisję, która może go przyjąć lub odrzucić. Ważną rzeczą jest również klauzula sumienia, z której będą mogli skorzystać lekarze oraz personel medyczny, dająca prawo do odmowy wykonania lub towarzyszenia pacjentowi w procesie eutanazji.

Eutanazja będzie dostępna tylko dla obywateli Hiszpanii i osób z zalegalizowanym pobytem.

Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.