Historyczny przełom w relacjach USA – Kuba

Opublikowano: 19.12.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 688

Jak się niespodziewanie okazuje, prezydent Kuby i Stanów Zjednoczonych postanowili podać sobie ręce i postarać się o poprawę relacji, które były w nie najlepszym stanie od ponad 50 lat. Uwolniono również amerykańskich i kubańskich szpiegów.

17 grudnia Obama ogłosił otwarcie ambasady w Hawanie, przywrócenie stosunków dyplomatycznych i złagodzenie embarga handlowego wobec Kuby, które trwało od 1961 roku.

Raul Castro i Barack Obama potwierdzili wznowienie stosunków dyplomatycznych. Stany Zjednoczone planują w ciągu kilku najbliższych miesięcy otworzyć ambasadę na Kubie a w przyszłości nawet znieść sankcje. W przemówieniu Obama powiedział, że dotychczasowa polityka stosowana wobec Kuby i tak niczego nie zmieniła, ponieważ kraj nie stał się ani trochę bardziej demokratyczny.

Okazuje się również, że Watykan prowadził w ostatnim czasie negocjacje między amerykańskim i kubańskim rządem, natomiast w Kanadzie odbywały się tajne rozmowy, na których omawiano poprawę stosunków. Kuba postanowiła uwolnić dwóch amerykańskich szpiegów a Stany Zjednoczone zwolniły trzech kubańskich agentów.

Jednym z uwolnionych przez kubańskie władze szpiegów jest Alan Gross, który otrzymał w 2009 roku karę 15 lat więzienia za udział w tajnym projekcie ZunZuneo. Stany Zjednoczone chciały stworzyć tzw. kubański Twitter, który umożliwiłby wprowadzenie rewolucji i zmianę dotychczasowych władz na Kubie. Co ciekawe, szef programu USAID zapowiedział wczoraj swoją rezygnację.

Ogłoszone zmiany spowodowały radość wśród kubańskiej społeczności. Jednak niektórzy mieszkańcy Stanów Zjednoczonych sprzeciwiają się decyzji władz i doszło nawet do kilku demonstracji. Również w amerykańskim rządzie zapanowało niezadowolenie.

“To historyczny przełom” – tak niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” nazywa zapowiedź nawiązania stosunków dyplomatycznych między Stanami Zjednoczonymi a Kubą. Gazeta informuje na pierwszej stronie o odwilży w relacjach między tymi krajami. Komentator gazety pisze, że prezydent Barack Obama najwyraźniej zrozumiał, iż eksperyment w postaci wiecznej izolacji Kuby zakończył się fiaskiem. Polityka bojkotu wobec władz w Hawanie coraz rzadziej przynosiła w ostatnim czasie skutek. Blokada reżimu w Hawanie wzmacniała go, zamiast osłabiać, była reliktem, który tylko denerwował mieszkańców obu krajów, podzielone rodziny, turystów i biznesmenów.

Według niemieckiego dziennika Kuba od dawna nie należy do niebezpiecznych wrogów Stany Zjednoczonych na świecie. Jedyni domniemani terroryści na Kubie to ci, których zamknęli tam sami Amerykanie – w swojej bazie Guantanamo. Dlatego decyzja o zakończeniu fazy wrogości to słuszny i historyczny przełom – czytamy w „Sueddeutsche Zeitung”.

Autorstwo: jkl (2, 7, 8), John Moll (1, 3-6)
Źródła: Lewica.pl, Zmiany na Ziemi
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. razowy40i4 19.12.2014 19:59

    szkoda że Włodek się nie pospieszył i nie zamontował na kubie tarczy antyrakietowej ( oczywiście przeciwko Iranowi …)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.