Historyczne porozumienie rządu Kolumbii z FARC

Opublikowano: 25.06.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 505

Jesteśmy właśnie świadkami przełomowego wydarzenia – bojownicy kolumbijskiej organizacji zbrojnej FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii – Armia Ludowa) oraz władze tego państwa porozumiały się w sprawie zakończenia wieloletniego konfliktu. W Hawanie zatwierdzone zostały dokumenty dotyczące zawieszenia broni, ale dopiero za kilka tygodni podpisana zostanie ostateczna umowa która raz na zawsze położy kres wojnie.

Okazuje się że negocjacje rządu z dowódcami FARC zakończyły się pomyślnie. Partyzanci ogłosili wczoraj, że nadszedł już czas aby opuścić ukryte w lasach i górach obozy i zacząć “walczyć” z rządem na drodze politycznej. Oznacza to że FARC przekształci się w lewicowy ruch polityczny.

Strony zgodziły się że należy zlikwidować biznes narkotykowy który pozwolił finansować działania zbrojne a partyzanci powrócą do cywila i oddadzą broń w ciągu 180 dni od podpisania końcowej umowy. Proces ten będzie nadzorowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym celu mają powstać specjalne obozy, gdzie rebelianci złożą broń.

Prezydent tego kraju Juan Manuel Santos chce zorganizować referendum zanim władze podpiszą ostateczną umowę i dojdzie do oficjalnego zakończenia wojny. Kolumbia jest teraz na dobrej drodze do pokoju, gdyż grupa FARC jest gotowa współpracować. Niektóre media już spekulują, że wszystkie ustalenia wejdą w życie 20 lipca, czyli podczas Święta Niepodległości Kolumbii.

Wojna domowa w Kolumbii trwała od 1964 roku. W wyniku wieloletniego konfliktu zginęło ponad 250 tysięcy ludzi, ponad 5 milionów osób zmuszonych było opuścić swoje miejsce zamieszkania. Organizacja zbrojna FARC składa się obecnie z kilkunastu tysięcy ludzi i jest prawdopodobnie największą grupą paramilitarną w Ameryce Południowej. Jest wspierana głównie przez Kubę i Wenezuelę, lecz teraz nawet te państwa zachęcały rebeliantów do zawarcia pokoju.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.