Historyczne porozumienie rządu Kolumbii z FARC

Opublikowano: 25.06.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 279

Jesteśmy właśnie świadkami przełomowego wydarzenia – bojownicy kolumbijskiej organizacji zbrojnej FARC (Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii – Armia Ludowa) oraz władze tego państwa porozumiały się w sprawie zakończenia wieloletniego konfliktu. W Hawanie zatwierdzone zostały dokumenty dotyczące zawieszenia broni, ale dopiero za kilka tygodni podpisana zostanie ostateczna umowa która raz na zawsze położy kres wojnie.

Okazuje się że negocjacje rządu z dowódcami FARC zakończyły się pomyślnie. Partyzanci ogłosili wczoraj, że nadszedł już czas aby opuścić ukryte w lasach i górach obozy i zacząć “walczyć” z rządem na drodze politycznej. Oznacza to że FARC przekształci się w lewicowy ruch polityczny.

Strony zgodziły się że należy zlikwidować biznes narkotykowy który pozwolił finansować działania zbrojne a partyzanci powrócą do cywila i oddadzą broń w ciągu 180 dni od podpisania końcowej umowy. Proces ten będzie nadzorowany przez Organizację Narodów Zjednoczonych. W tym celu mają powstać specjalne obozy, gdzie rebelianci złożą broń.

Prezydent tego kraju Juan Manuel Santos chce zorganizować referendum zanim władze podpiszą ostateczną umowę i dojdzie do oficjalnego zakończenia wojny. Kolumbia jest teraz na dobrej drodze do pokoju, gdyż grupa FARC jest gotowa współpracować. Niektóre media już spekulują, że wszystkie ustalenia wejdą w życie 20 lipca, czyli podczas Święta Niepodległości Kolumbii.

Wojna domowa w Kolumbii trwała od 1964 roku. W wyniku wieloletniego konfliktu zginęło ponad 250 tysięcy ludzi, ponad 5 milionów osób zmuszonych było opuścić swoje miejsce zamieszkania. Organizacja zbrojna FARC składa się obecnie z kilkunastu tysięcy ludzi i jest prawdopodobnie największą grupą paramilitarną w Ameryce Południowej. Jest wspierana głównie przez Kubę i Wenezuelę, lecz teraz nawet te państwa zachęcały rebeliantów do zawarcia pokoju.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o