Historyczna wizyta Baracka Obamy na Kubie

Opublikowano: 22.03.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 596

Światowe media zachwycają się obecnie wizytą Baracka Obamy i jego rodziny na Hawanie. Jest to faktycznie przełomowe wydarzenie – Obama jest pierwszym prezydentem USA, który przybył na Kubę od 1928 roku. Mimo wszystko relacje tych dwóch państw nie są w najlepszym stanie.

Barack Obama wraz z rodziną przyleciał do stolicy Kuby w niedzielę w godzinach popołudniowych i zostanie na wyspie do środy. W tym czasie chce spotkać się z Raúlem Castro, obecnym przewodniczącym Rady Państwa i Rady Ministrów oraz pierwszym sekretarzem Komunistycznej Partii Kuby, ale nie przeprowadzi rozmowy z jego starszym bratem Fidelem Castro, przywódcą rewolucji kubańskiej, który jak się okazało w tym samym czasie wyruszył do Wenezueli aby spotkać się z Nicolásem Maduro.

Przedwczorajsze wydarzenie jest określane mianem historycznego, lecz nie obyło się bez nieprzyjemnych incydentów. Kilka godzin przed przylotem Obamy, w Hawanie odbywały się protesty tzw. Kobiet w Bieli. Uczestniczki domagały się uwolnienia więźniów politycznych. Policja zakończyła to zgromadzenie i aresztowała wielu demonstrantów. Ponadto zwrócono uwagę, że Raúl Castro nie oczekiwał na lotnisku na prezydenta USA.

W grudniu 2014 roku Stany Zjednoczone postanowiły odbudować relacje z Kubą. Wcześniej prowadzone były tajne rozmowy, w które zaangażował się Watykan. Od lipca zeszłego roku oficjalnie wznowiono stosunki dyplomatyczne. Kuba i USA rozpoczęły współpracę w niektórych sferach, np. w kwestii wznowienia regularnych lotów pasażerskich, eksportu sprzętu i usług telekomunikacyjnych, lecz nałożone w przeszłości sankcje gospodarcze nie zostały jeszcze zniesione.

Autorstwo: John Moll
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.