Historia mojej emigracji – Pan Jerzy

Opublikowano: 20.11.2016 | Kategorie: Audycje, podcasty i vlogi

Liczba wyświetleń: 1848

300 Dywizjon im. Ziemi Mazowieckiej – to najsłynniejszy dywizjon bombowców w polskim lotnictwie na Zachodzie. Powstał w lipcu 1940 roku. Zimą i jesienią uczestniczył w bombardowaniu niemieckich sił inwazyjnych w portach przy kanale La Manche – Calais, Boulogne. Bombardował miejsca produkcji rakiet V-1 i V-2 oraz Hamburg, Berlin i Kolonię. W czerwcu 1944 roku stacjonował na lotnisku w Faldingworth. Uczestniczył w tak zwanej bitwie o Ruhrę. Według koncepcji brytyjskiego marszałka Arthura Harrisa dywanowe naloty brytyjsko-amerykańskie miały zniszczyć niemiecki przemysł, sterroryzować niemiecką ludność cywilną i tym samym przyspieszyć zakończenie wojny.

Pan Jerzy w okresie II wojny światowej przebywał w niewoli radzieckiej i niemieckiej. Latał m.in. na Lancasterach w dywizjonie 300. Po wojnie, po krótkim pobycie w Anglii, wyjechał do Kanady.

Źródło: HistoriaMojejEmigracji.com


TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.