Hipokryzja Platformy Obywatelskiej nie zna granic

Opublikowano: 23.09.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 3235

Przypomnijmy – pod koniec 2013 roku ekipa PO w ekspresowym tempie przyjęła ustawę, zgodnie z którą połowa środków zgromadzonych w OFE została wykorzystana do poprawy bieżącego stanu finansów publicznych. Zadłużenie kraju zmniejszyło się wówczas o 115,62 mld zł, dzięki czemu mniej pieniędzy z budżetu szło na obsługę zobowiązań. Co robi ta sama PO pięć lat później? Składa projekt ustawy, która ma chronić środki zgromadzone w OFE przed “instrumentalnym wykorzystywaniem do poprawy bieżącego stanu finansów publicznych” (!). Hipokryzja tej partii nie zna granic.

Nie będę ukrywał, że wytykanie hipokryzji i podwójnych standardów politykom i partiom politycznym, to jedno z moich ulubionych zajęć. Robię to zarówno w stosunku do PiS (miał być umiar i pokora w rządzeniu, jest rozpasanie i kumoterstwo na maksa), jak i do PO. W tym kontekście partia założona przez Tuska, a którą dziś kontroluje Schetyna, kilka dni temu przypomniała o sobie w sposób koncertowy.

Otóż na stronach Sejmu pojawił się króciutki (bo liczący zaledwie 2 artykuły) projekt nowelizacji ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych (OFE). Zakłada on, że środki zgromadzone na rachunkach OFE mają być chronione przed “instrumentalnym wykorzystywaniem do poprawy bieżącego stanu finansów publicznych”.

Niby wszystko się zgadza. Postulat w sumie pozytywny. Wszak chodzi o pieniądze, które mają zasilać nasze emerytury. Problem polega jednak na tym, kto ten projekt złożył. Była to bowiem Platforma Obywatelska, czyli partia, która odpowiada za największy w historii Polski, dokonany z premedytacją, przemyślany “skok na kasę” (zgromadzoną w OFE), którego celem była poprawa bieżącego stanu finansów publicznych.

Przypomnijmy – pod koniec 2013 roku w ekspresowym tempie została przyjęta ustawa, zgodnie z którą w lutym 2014 roku aż 51,5 proc. środków zgromadzonych w OFE trafiło do ZUS. Konsekwencją tego transferu było umorzenie przejętych przez ZUS obligacji Skarbu Państwa, co obniżyło jednorazowo dług Skarbu Państwa z poziomu 934,6 mld zł do 818,98 mld zł (tj. o ok. 115,6 mld zł) i zmniejszyło koszty obsługi bieżących zobowiązań.

Złożona właśnie propozycja nowelizacji ustawy o OFE autorstwa PO przypomina mi sytuację, w której wieloletni alkoholik nagle zaczął występować jako ekspert Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, albo znany wszystkim oszust i hochsztapler rozpoczął wygłaszanie kazań i wykładów na temat moralności i etycznego działania. Oczywiście nikt tego typu osobie nie zakaże robić takich rzeczy, ale nikt też nie będzie jej traktował na poważnie. To samo jest z Platformą Obywatelską, która dokonawszy najpierw zuchwałego skoku na kasę zgromadzoną w OFE, nagle zaczęła wyzywać do tego, aby środki z otwartych funduszy nie były wykorzystywane do poprawy bieżącego stanu finansów publicznych.

Na uprawianiu jawnej hipokryzji jeszcze nikt nigdy daleko nie zajechał. Szczególnie gdy chodzi o polityków i partie pragnące przejąć władzę. Im mniej kłamstwa, niekonsekwencji w działaniu i podwójnych standardów – tym lepiej. Jak widać w Platformie nadal o tym nie pamiętają.

Na podstawie: PB.pl
Źródło: Niewygodne.info.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

10 komentarzy

 1. emigrant001 23.09.2018 11:44

  Ciekawe, czy Polacy przejrzą na oczy aby dostrzec skalę złodziejstwa eliciarzy, których wybierają do rządzenia nimi. Kraj hipokrytów.

 2. cacor 23.09.2018 14:56

  @Emigrant
  Odpowiem krótko: nie, Polacy nie przejrzą na oczy!
  Dlaczego: bo generalnie wszystko mają, przede wszystkim w głębokiej d… .
  Telewizja jako główne źródło rozrywki zbiorowej, dokonało mendialnego spustoszenia w mózgach, zatem nie oczekuję poprawy.
  Jak przyjdą ciężkie czasy, ludziom wyłączą prąd oraz TV – wtedy zaczną myśleć i jednoczyć się.
  Do tego czasu nic się nie zmieni. Sorry

 3. emigrant001 23.09.2018 15:13

  @cacor
  smutne ale prawdopodobne. To znaczy, że Polacy są stworzeni do niewolnictwa.

 4. Maximov 23.09.2018 16:38

  @cacor
  Jestem głęboko przekonany, że tak właśnie dałoby się ruszyć społeczeństwo, właśnie nagłym odcięciem od ogłupiaczy.
  Gdyby jeszcze dodatkowo połączyć to z kampanią informacyjną (tzn. jak to naprawdę wszystko działa) to może udałoby się ludzi ruszyć i zrobić w końcu porządek.
  Tylko czy to jest możliwe?

 5. cacor 23.09.2018 16:47

  Dzisiaj nie.
  Dlaczego? Bo ludzie mają chleb i igrzyska.
  Co to oznacza? Ano, ni mniej, ni więcej niż fakt, iż mają co włożyć do garnka oraz mają rozrywkę. Zatem nie widzę rychłego upadku obecnego systemu. To nie dotyczy tylko Polaków. Praktycznie wszystkich ludzi w większości krajów na świecie.
  A tam, gdzie próbowali się wyłamać – zaprowadzili demokrację….

 6. janpol 23.09.2018 18:35

  Nie zgadzam się z opinią, że to TV i tp. środki masowej dezinformacji ponoszą winę za głupotę, tumiwisizm, kunktatorstwo czy konformizm obywateli (w tym RP również). W czasach jak komuniści, naziści, faszyści itp. zdobywali władzę i robili “w balona” masy nie było tych “technicznych udogodnień” (ale korzystali z nowinek i owszem np. radio, film itp.) a robili to skutecznie. Podstawowym problemem jest brak wiedzy, świadomości (w tym swoich praw i OBOWIĄZKÓW!!!) w społeczeństwie a te uzyskuje się w ramach wychowania dzieci i obowiązku szkolnego. Wiadomo to od dawna (już od starożytności np. nauczycielem Aleksandra Macedońskiego był Arystoteles itd., itp.). Dlatego też, będąc obojętnym, po zniszczeniu edukacji w RP jestem zajadłym antypisowcem.

  Natomiast zgoda, że reforma emerytalna z 1999 r (i po raz kolejny poprawiam nie OFE, bo to jest konto, na które miały wpływać nasze składki, ale ustawa o PTE, o których piszę od dawna, że to granda i kolejne synekury dla “krewnych królika” ale widać głupota (a może celowe “motanie” i celowa manipulacja?) dziennikarzy i ich czytelników jest silniejsza i zagłusza właściwy problem) to w założeniu właściwa droga (bo w starzejącym się społeczeństwie tylko programy “pionowe” – czyli sam sobie gromadzę kapitał na emeryturę, oczywiście przy maks. wsparciu państwa, mają sens a “poziome” czyli oparte na tzw. solidaryzmie społ. będą prędzej czy później niewydolne!!!) ale jak zwykle w naszej rzeczywistości (a może celowo, nie da się wykluczyć), wykonanie do du….y.

 7. lcoyote 23.09.2018 18:48

  Pracowałem w Polsce ponad 27 lat i dostałem z ZUS-u informację, że będę mógł “dostać” (a może i nie) jak będę miał 65 lat emeryturę w wysokości około 180€. W starych krajach UE 400€ na osobę – to strefa ubóstwa. Brawo Polska.

 8. tojazenn 24.09.2018 11:24

  @janpol calkowicie sie zgadzam: tylko programy „pionowe” – czyli sam sobie gromadzę kapitał na emeryturę ma racje bytu, I nie wazne czy spoleczenstwo sie starzeje czy nie. No i dziedziczenie srodkow z kont emerytalnych powinno rowniez miec miejsce!

 9. Fenix 24.09.2018 11:43

  Ja jestem człowiekiem wolnym, wybieram prawo dla siebie. Nie dzielić ludzi na partie, ich władza sprawowana.
  Ja, człowiek wolny .Prawo jednoczy ludzi , każdemu udział władzy.
  Wolność Ja , udziałem władza ludzi , wyborem jedno prawo ludzi.

 10. Fenix 24.09.2018 12:26

  @tojazenn , gromadzenie pieniędzy dłużnych nic nie daje, w chwili dewaluacji , wymiany czy innego bankructwa władzy albo banksterki (upadek niesprawiedliwego i niewydolnego systemu) zostaniesz z kupą śmieci bez wartości albo cyferek wirtualnych , na nic nie wymienialnych.
  Zastanowić się nad budową nowego system ,komu i czemu zawierzyć ? Komu ma służyć ?
  Opowiedz; Ludziom ma służyć ,i tworzeniu dóbr dla ludzi ,DOK równym udziałem ludzi ,oparty na globalnych bogactwach Ziemi , w oszczędzaniu tych bogactw Ziemi dla przyszłych pokoleń . Tworzenie dóbr, trwałych i lepszych , sprawniejszych. Oszczędności kierować się popytem, nie podażą .
  Oszczędności w 100% na przetworzeniu , recyklingu śmieci, i starego zużytego sprzętu.
  DNA ludzi wejściem na konto w banku.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.