Hipersoniczny latający spodek prosto z Rumunii

Opublikowano: 08.08.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2238

Rumuńscy entuzjaści inżynier Razvan Saby i starszy pracownik naukowy w Narodowym Instytucie Badań Aerokosmicznych Rumunii Joseph Taposu zaangażowali się w rozwój samolotu nowej klasy – „latającego spodka” zdolnego do pionowego startu i lądowania oraz ponaddźwiękowego lotu poziomego. Jak pisze New Atlas, nowy projekt otrzymał nazwę ADIFO (All Directions Flying Object, obiekt latający we wszystkich kierunkach). Projektanci zmontowali już pierwszy lotniczy prototyp urządzenia.

Samolot w kształcie dysku nie jest popularny i pomimo tego, że co jakiś czas projektanci samolotów rozważają możliwość stworzenia „latających spodków”, takie samoloty nie są produkowane masowo. Uważa się, że samolot w kształcie dysku ma nieco lepsze właściwości aerodynamiczne w porównaniu z klasycznymi samolotami lub systemem „latające skrzydło”. W szczególności w przypadku „latającego spodka” jego cały szybowiec w całości tworzy siłę nośną w locie poziomym.

Jednocześnie samoloty w kształcie dysku mają stosunkowo mniejszą objętość użytkową. Ponadto „latające spodki” są trudniejsze w sterowaniu ze względu na położenie ruchomych elementów aerodynamicznych. Na świecie powstało około trzydziestu projektów samolotów w kształcie dysku. Dla niektórych z nich konstruktorzy zmontowali lotnicze prototypy, które przeszły testy w locie. Duża część samolotów w kształcie dysku została stworzona dla wojska.

Prototyp rumuńskiego samolotu w kształcie dysku ADIFO ma średnicę 1,2 metra. „Latający spodek” jest wyposażony w cztery wentylatory elektryczne, odpowiedzialne za pionowy start i lądowanie oraz dwa wentylatory w sekcji ogonowej. Te ostatnie są odpowiedzialne za szybki lot poziomy urządzenia. Pełnowymiarowe seryjne urządzenie, jeśli jego opracowanie zostanie pomyślnie zakończone, zamiast wentylatorów ogonowych otrzyma silniki turboodrzutowe i mówi się, że będzie w stanie wykonywać stabilne loty z prędkością transsoniczną i naddźwiękową.

Wentylatory zainstalowane w korpusie ADIFO są wyposażone w przesuwną owiewkę. W locie poziomym wysuwają się i zamykają wentylatory, aby zmniejszyć ich opór aerodynamiczny. Oprócz czterech pionowych i dwóch poziomych wentylatorów, prototyp „latającego spodka” został wyposażony w boczne dysze powietrzne – po jednej z lewej i prawej strony. Przy pomocy takich dysz można radykalnie zmienić kurs samolotu podczas lotu.

Projektanci twierdzą, że pełnowymiarowy samolot ADIFO będzie pilotowany. Stwierdzili również, że dzięki kształtowi dysku na jego powierzchni podczas lotu z prędkością naddźwiękową powstanie mniej fal uderzeniowych, a te, które się utworzą, będą miały mniejszą intensywność.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Łukasz Enki 29.03.2019 01:47

    Przerobiony dron. Zarna nowosc

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.