Hezbollah walczy w Iraku i krytykuje Izrael

Opublikowano: 20.02.2015 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 475

Libański Hezbollah przyznał się po raz pierwszy do zaangażowania w Iraku, gdzie jego bojownicy walczą z terrorystami z Państwa Islamskiego. Lider ugrupowania, Hassan Nasrallah dodał, że rozwój tego tworu służy interesom Izraela, a państwa arabskie nie powinny liczyć na pomoc NATO i Stanów Zjednoczonych w walce z radykałami.

Sekretarz generalny Hezbollahu wygłosił przemówienie podczas uroczystości upamiętniających trójkę męczenników i liderów ugrupowania, zamordowanych na przestrzeni kilkunastu lat przez izraelskie i amerykańskie służby. Nasrallah skupił się na bieżących kwestiach, a więc na najważniejszym obecnie problemie Bliskiego Wschodu, jakim jest Państwo Islamskie (ISIL) działające na terenie Iraku i Syrii.

Lider libańskiego ruchu oporu po raz pierwszy przyznał otwarcie, że bojownicy Hezbollahu uczestniczą w walkach na terenie Iraku, gdzie toczą bój z terrorystami. Nasrallah wezwał inne kraje arabskie do podjęcia walki z radykałami, bez oglądania się na NATO i Stany Zjednoczone. Skrytykował przy tym państwa takie jak Jordania, które z jednej strony uczestniczą w bombardowaniach pozycji Państwa Islamskiego, ale jednocześnie wspierają finansowo część grup terrorystycznych.

Lider Hezbollaju uważa też, że nowy twór na terenie Syrii i Iraku, realizuje tak naprawdę interesy Izraela, który nie uznaje Państwa Islamskiego za zagrożenie. W jego działaniach ma być zresztą widoczna ręka izraelskiego Mossadu i amerykańskiego CIA. Według Nasrallaha, ISIL walczy też z islamem, ponieważ nikt kto morduje niewinnych ludzi, nie może nazywać siebie prawdziwym muzułmaninem.

Libańczycy potwierdzili też swoje wsparcie dla ludności Bahrajnu, od czterech lat protestującej przeciwko tamtejszym władzom. Demonstracje rozpoczęły się podczas „Arabskiej wiosny” i trwają do dzisiaj. Bahrajska większość szyicka domaga się ustąpienia sunnickiego króla, stąd wsparcie także szyickiego Hezbollahu. Lider ruchu oporu powiedział, że państwa krytykujące zaangażowanie jego organizacji w Bahrajnie, powinny w takim razie same zaprzestać ingerencji w wewnętrzne sprawy Syrii. Nasrallah pogratulował też zwycięstwa ruchu Hutich w Jemenie, podkreślając jego wkład w zwalczanie radykałów.

Hezbollah potępił też egzekucję 21 egipskich Koptów, do której doszło w weekend. Nasrallah stwierdził, że zamordowanie tamtejszych chrześcijan jest także ciosem dla islamu.

Na podstawie: presstv.ir
Źródło: Autonom


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. ven0m 20.02.2015 13:48

    HiHi, robi się ciekawie 😉

  2. herstoryk 21.02.2015 09:46

    W wywiadzie z TV CNN, emerytowany amerykański generał Wesley Clark powiedział, że “ISIS powstało dzięki pieniądzom od naszych przyjaciół i sojuszników… aby walczyć na śmierć z Hezbollahem”, i że “stworzyliśmy Frankensteina”. Generał powściągliwie nie podaje którzy to przyjaciele i sojusznicy, ale pasują tu zarówno Izrael, jak i sunnickie monarchie Płw. Arabskiego z Arabią Saudyjską na czele, dla których szyicki Hezbollah jest poważnym zagrożeniem. (http://www.sott.net/article/292837-General-Wesley-Clark-Our-friends-and-allies-created-ISIS)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.