Heretyk w Watykanie

Opublikowano: 03.02.2022 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 1864

Papież Franciszek mówi, że ci, którzy „wyparli się wiary”, są „u siebie” w „obcowaniu świętych”. Tuż przed komentarzami Franciszka, mężczyzna uczestniczący w audiencji krzyknął do niego po angielsku, a następnie po włosku, protestując przeciwko jego nauczaniu i mówiąc „Bóg cię odrzuca”. „To nie jest taki Kościół, jakiego chce Bóg!” – krzyczał po angielsku. Mężczyzna został wyprowadzony przez żandarmerię z towarzyszącą mu Gwardią Szwajcarską.

W tradycyjne święto Matki Bożej Gromnicznej w dniu 2 lutego br, zwracając się do audytorium ogólnego, Franciszek-Bergoglio mówił o obcowaniu świętych i Kościele katolickim, cytując wybiórczo fragmenty z Katechizmu Kościoła Katolickiego (KKK 946). „Świętych obcowanie jest właśnie Kościołem” – powiedział, po czym dodał: „Co to oznacza? Że Kościół jest zarezerwowany dla doskonałych? Nie. Oznacza to, że jest on wspólnotą zbawionych grzeszników” – stwierdził Franciszek, zdając się jednocześnie usuwać wolną wolę człowieka w kwestii przynależności do Kościoła. „Kościół jest wspólnotą zbawionych grzeszników. To piękna definicja. Nikt nie może się wykluczyć z Kościoła, wszyscy jesteśmy zbawionymi grzesznikami”.

Kontynuując swój temat, papież postawił sobie pytanie o przynależność do Komunii świętych. „»Ojcze, pomyślmy o tych, którzy wyparli się wiary, którzy są apostatami, którzy są prześladowcami Kościoła, którzy wyparli się swojego chrztu: czy ci również są w domu?«” – zapytał cytując „Biblię”. „Tak, nawet ci, nawet bluźniercy, wszyscy. Jesteśmy braćmi: to jest obcowanie świętych. Świętych obcowanie utrzymuje w jedności wspólnotę wierzących na ziemi i w niebie. (…) Pomyślmy, drodzy bracia i siostry: w Chrystusie nikt nigdy nie może nas naprawdę oddzielić od tych, których kochamy, ponieważ więź ta jest więzią egzystencjalną, silną więzią, która jest w samej naszej naturze; zmienia się tylko sposób bycia razem z każdym z nich, ale nic i nikt nie może zerwać tej więzi” – mówił Franciszek.

Biorąc pod uwagę, że jego słowa są sprzeczne z oficjalnym nauczaniem Kościoła, wielu katolików oskarżyło Franciszka o herezję, a inni napisali, że jego przemówienie zasadniczo „zaprzecza istnieniu piekła”. To, co papież pominął cytując z KKK, to późniejszy paragraf stwierdzający, że ta Komunia musi być wykazana najpierw przez „komunię w wierze” i „sakramentach”. „Termin »komunia świętych« ma zatem dwa ściśle ze sobą powiązane znaczenia: »komunia w rzeczach świętych (sancta)« i »wśród osób świętych (sancti)«”. Ten tekst automatycznie zaprzecza jego sugestii, że można być członkiem Kościoła i obcowania świętych, będąc jednocześnie niepokutującym heretykiem lub apostatą.

W swojej encyklice „Mystici corporis Christi” z 1943 roku, papież Pius XII naucza, że „Członkami Kościoła mogą być tylko ci, którzy zostali ochrzczeni i wyznają prawdziwą wiarę, i którzy nie byli na tyle nieszczęśliwi, by odłączyć się od jedności Ciała, lub zostali wykluczeni przez prawowitą władzę z powodu popełnionych ciężkich przewinień”.

Godny zaufania i bardzo chwalony „Katechizm baltimorski” definiuje (nr 3 q. 170) Komunię świętych zauważając, że ta unia musi być skoncentrowana na Chrystusie, a więc również wyklucza z takiej unii tych, „którzy zaparli się wiary… ich chrzest”. „Przez »komunię świętych« rozumie się zjednoczenie wiernych na ziemi, błogosławionych w niebie i dusz czyśćcowych z Chrystusem jako ich Głową” – czytamy w „Katechizmie”.

Przy tradycyjnym nauczaniu, że obcowanie świętych składa się z Kościoła Wojującego, Cierpiącego i Triumfującego, Katechizm pokazuje gmatwaninę „nauczania” Franciszka, opisując, czym jest Kościół. „Kościół jest zgromadzeniem wszystkich tych, którzy wyznają wiarę Chrystusa, przyjmują te same sakramenty i są rządzeni przez swoich prawowitych pasterzy pod jedną widzialną głową” – stwierdza „Katechizm baltimorski”. To jednoznacznie wyklucza tych, „którzy zaparli się wiary… ich chrzest” z bycia częścią Kościoła i komunii świętych. Na stronach „Katechizmu” stwierdza się również wyraźnie, że dusze w piekle to te, które „umierają w grzechu śmiertelnym” i „nie należą do Mistycznego Ciała Chrystusa ani do Świętych obcowania”. Co więcej, „każdy, kto wie, że religia katolicka jest prawdziwą religią i nie przyjmie jej, nie może wejść do nieba”.

Ojciec Ron Vierling podkreślił wyraźne odrzucenie przez papieża Franciszka roli wolnej woli w zbawieniu, mówiąc, że błąd „pansalwacjonizmu utrzymuje pogląd, że wszyscy będą zbawieni – nawet wbrew ich woli”. „Jakiego jeszcze dowodu potrzebujemy, że Bergoglio nie wierzy w łaskę uświęcającą, że nie wierzy w boskie synostwo!!!” – pytał katecheta i autor, diakon Nick Donnelly. „To dlatego nie przeszkadza mu, że ludzie popełniają grzechy śmiertelne”.

Donnelly dodał, że Franciszek postrzega Kościół katolicki jako po prostu „konstrukcję socjologiczną, nie mającą nic wspólnego z odkupieniem czy łaską”. Możesz być członkiem tej socjologicznej grupy, nawet jeśli jesteś apostatą i bluźniercą. Apostazja i bluźnierstwo to tylko różne sposoby uczestnictwa w „grupie”.

Instytut Lepanto również wysunął ewentualny zarzut herezji wobec papieża, mówiąc: „Ktoś zechce wyjaśnić, jak to nie jest jawna herezja?”.

Tłumaczenie: Roman A. Robaczewski
Na podstawie: LifeSiteNews.com
Źródło: Bibula.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. donkey 03.02.2022 15:38

  Zerknąłem na ten wpis, ale od bardzo dawna olewam to co mówi ten papież.
  Trzymajmy się tradycji chrześcijańskiej. Nie trzeba w niej nic zmieniać.
  To my się musimy zmieniać, coraz lepiej wykonywać przykazania Pana.
  Same przykazania muszą pozostać niezmienione.

 2. rici 03.02.2022 15:49

  donkey; nie ma zadnej tradycji chrzescijanskiej, ta trdycja co jest to mozna powiedziec ze to tradycja katolicka skompilowana z kilku religi, takich jak jak judaizm, mitranizm,zoroastryzm. Prawdziwi chrzescijanie zostali wymordowani przez katolikow. Poczytaj sobie dekrety Teodozjusza wielkiego. Katholikos znaczy prawowierny, czyli wierzacy zgodnie z ustanowionym prawem.
  Same przykazania byly zmieniane kilkakrotnie, porownaj sobie przykazania z biblii a te z katechizmu.

 3. BANDZIORkaq 04.02.2022 00:15

  Biblia tysiąclecia została edytowana w kwestii przykazań, wykreślono też akapit o tym , że nikt nie może zmienić jej treści.

 4. MarcinL 04.02.2022 12:38

  „ Biorąc pod uwagę, że jego słowa są sprzeczne z oficjalnym nauczaniem Kościoła, wielu katolików oskarżyło Franciszka o herezję”

  generalnie problem jest w tym że oficjalne nauczanie kościoła ma mało wspólnego z nauczaniem Bożym niestety

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.