Hełm żołnierza przyszłości

Opublikowano: 18.02.2014 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 194

Rosyjscy naukowcy skonstruowali hełm dla żołnierzy. Pomaga on nie tylko w ochronie przed odłamkami, ale i w orientacji na polu bitwy.

W tej chwili na wyposażeniu rosyjskiej armii znajduje się metalowy hełm. Odłamki z bliskiego wybuchu granatu mogą przebić go na wylot. A skonstruowany niedawno nowy hełm jest zdolny zatrzymać wszystkie padające elementy. Udowodniono to w trakcie testów na laboratoryjnym manekinie z plastikową głową. W hełm strzelano metalowymi kulami, które imitowały odłamki granatu, opowiada inżynier Władimir Maszkowcow: “Według naszych warunków technicznych hełm powinien wytrzymać uderzenie odłamku lecącego z prędkością 630 metrów na sekundę. Na testach ustanowiliśmy prędkość ponad 700 metrów na sekundę.”

To prawie trzy razy więcej, niż prędkość lotu odłamków zwykłego granatu. Jednak metalowa kula i tak nie dała rady przebić hełmu. Wbiła się w niego. Chodzi o to, że hełm przygotowany jest z kilku warstw kompozytu – włókna węglowego, zauważa kierownik centrum testów i certyfikacji Oleg Faustow: “To jedyny na świecie hełm, który ma trójwarstwową ochronną budowę. Zewnętrzna i wewnętrzna strona takiego hełmu to coś w rodzaju twardej skóry. A wewnątrz rozmieszczone są warstwy materiału balistycznego. Nie są one przesiąknięte składnikami wiążącymi.”

Nowa technologia przygotowania ochronnego hełmu pozwala na osiągnięcie jeszcze jednej właściwości – stosunkowo niskiej masy konstrukcji. Waga takiego hełmu to mniej niż kilogram. Dlatego można umieścić na nim wiele dodatkowych urządzeń. Na przykład, latarkę, noktowizory, aktywne słuchawki, monitor dla optycznego celownika do strzelania zza rogu oraz specjalną maskę do ochrony dolnej części twarzy.

W tej chwili rosyjscy inżynierowie opracowali materiał do stworzenia przezroczystego opancerzenia. To pozwoli na pełną ochronę oczu. A już za dwa lata konstruktorzy obiecują wdrożenie wojskowego ochronnego hełmu nowej generacji do produkcji seryjnej.

Źródło: Głos Rosji

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Hassasin
Użytkownik
Hassasin

Ludzie rozbili atom , polecieli w kosmos ,a hełm naprawdę chroniący przed niebezpieczeństwem, skonstruowali dopiero teraz ?!?!

Collega
Użytkownik

Bo życie człowieka jest na tej planecie najmniej cennym dobrem.

bXXs
Użytkownik
bXXs

Hełm wytrzyma, łeb rozpryśnie się w środku od siły kinetycznej. Ale za to hełm będzie dla następnego gieroja ;-)