Handel wykorzystuje inflację do zwiększania marż

Opublikowano: 03.01.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1720

Utrzymująca się wysoka inflacja nie dla wszystkich jest niekorzystna. Sieci handlowe wykorzystują ją do podnoszenia cen, aby zwiększyć swoje zyski. Specjaliści alarmują, że proceder stał się tak powszechny, iż jego stosowanie powinno zostać zahamowane przez instytucje państwowe, o czym wspominał już zresztą premier Mateusz Morawiecki.

Jeszcze przed pandemią koronawirusa średnia marża uzyskiwana przez przedsiębiorstwa z sektora handlowego wynosiła 2,3 proc. Obecnie jest to już jednak blisko 4 proc. Firmy wykorzystały tym samym zmiany w otoczeniu gospodarczym, w tym również wysoką inflację, do podniesienia swoich już i tak niemałych zysków.

Portal WiadomosciHandlowe.pl zwraca uwagę na fakt, że problem podbijania cen przez przedsiębiorstwa działające w Polsce stał się niezwykle duży. Właśnie z tego powodu do akcji powinien wkroczyć rząd, którego zadaniem jest ochrona gospodarstw domowych przed zwiększaniem cen pod płaszczykiem wspomnianej inflacji.

Niedawno o sprawie sztucznego zawyżania cen mówił zresztą sam szef rządu. Morawiecki ostrzegł koncerny przed podwyższaniem sobie marż, zwłaszcza w kontekście zapowiadanej przez władze czasowej obniżce VAT na żywność do poziomu 0 proc. Wówczas będzie można ocenić, jakie firmy wykorzystały obniżkę podatków do zwiększania zysków kosztem konsumentów.

Na podstawie: WiadomosciHandlowe.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Fenix 05.01.2022 09:25

    Będzie taniej jak zwolnimy z pracy polityków PiS partie , Tuska partie ,i wszystkie partie ,a obywatele wolni od obciążeń podatkowych ! Polityków niech utrzymują korporacje ,i dobrowolne datki , ci którym służą. Ciekawi mnie, ile na godzinę będzie zarabiać polityk zatrudniony w korporacji, a może są zbędni ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.