Hamas wzywa Palestyńczyków do nowej intifady

Opublikowano: 08.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 295

Palestyński ruch oporu Hamas wezwał Palestyńczyków do wzniecenia nowej intifady, która ma rozpocząć się od piątkowego dnia gniewu przeciwko izraelskim okupantom w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. To reakcja ugrupowania na przedwczorajszą decyzję amerykańskiego prezydenta Donalda Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel-Awiwu do Jerozolimy, co zostało uznane przez Palestyńczyków za wypowiedzenie im wojny.

Szef biura politycznego Hamasu i były premier Autonomii Palestyńskiej Ismail Hanija wezwał dzisiaj wszystkich Palestyńczyków, Arabów i muzułmanów do przeciwstawienia się decyzji Trumpa o przeniesieniu amerykańskiej ambasady do Jerozolimy i tym samym uznaniu tego miasta za izraelską stolicę. Jeden z przywódców palestyńskiego ruchu oporu stwierdził, że wczorajszy dzień gniewu na terytoriach palestyńskich powinien być pierwszym dniem nowej intifady, której celem powinno być wyzwolenie Jerozolimy.

Według Hamasu podobne działania pokażą zdolność narodu palestyńskiego do walki przeciwko polityce Trumpa, będącej w opinii ugrupowania spiskiem mającym doprowadzić do konfrontacji wymierzonej w Jerozolimę i Palestyńczyków. Jednocześnie Hamas nie uzna Jerozolimy jako stolicy Izraela, ponieważ pretensje syjonistów do tego miasta są nieuzasadnione, stąd też po decyzji amerykańskiego prezydenta Autonomia Palestyńska powinna zerwać wszelkie negocjacje pokojowe.

Hanija powiedział też, że jego ruch domaga się pilnego zwołania posiedzenia Organizacji Wyzwolenia Palestyny, która w ramach przyspieszenia pojednania narodowego powinna ustalić strategię przeciwstawienia się decyzji Amerykanów, wzmacniając tym samym opór w okupowanym Zachodnim Brzegu Jordanu. Hamas popiera przy tym stanowisko Turcji, wzywającej wszystkie państwa z dominującą ludnością muzułmańską do pilnego spotkania w sprawie kryzysu na Bliskim Wschodzie.

Już wczoraj doszło do pierwszych starć Palestyńczyków z policją w Ramallah, gdzie odbyła się demonstracja przeciwko działaniom amerykańskiej administracji.

Na podstawie: Hamas.ps, AlJazeera.com, Reuters.com
Źródło: Autonom.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o