Hamas ogłasza trzecią intifadę

Opublikowano: 13.12.2017 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 443

Palestyńskie ugrupowanie Hamas ogłosiło rozpoczęcie trzeciej intifady.

W swoim oświadczeniu palestyńskie ugrupowanie oświadczyło, że oczekuje kontynuacji muzułmańskiego dnia gniewu, podczas którego wyznawcy islamu z wielu krajów protestowali przeciwko decyzji USA o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. “Ogłosiliśmy rozpoczęcie trzeciej intifady, aby protesty nadal trwały i aby wywrzeć nacisk na USA, żeby te zmieniły swoją decyzję. W Strefie Gazy narastają akcje protestu w ramach rozpoczęcia intifady. To trzecia intifada” — oświadczył w wypowiedzi dla agencji RIA Novosti rzecznik prasowy Hamasu.

Pierwsza intifada, czyli powstanie Palestyńczyków przeciwko izraelskiej okupacji terytoriów zajętych w wyniku wojny sześciodniowej w 1967 roku miała miejsce w latach 1987-1991. W 2000 roku doszło do drugiej „intifady” sprowokowanej wizytą premiera Izraela Ariela Szarona i jego zwolenników na Wzgórzu Świątynnym. Druga intifada osłabła, ale sytuacja w strefie konfliktu izraelsko-palestyńskiego pozostawała nadal niestabilna.

W środę 6 grudnia Donald Trump ogłosił uznanie Jerozolimy za stolicę Izraela i podpisał dokument o przeniesieniu amerykańskiej ambasady z Tel Awiwu do tego miasta. Decyzja amerykańskiego prezydenta spotkała się z pozytywnym przyjęciem w państwie żydowskim. Wywołała jednak negatywną reakcję ze strony wielu państw, głównie na Bliskim Wschodzie, a także Palestyny.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.