Gwałtowny wzrost niezadowolenia z demokracji w Niemczech

Opublikowano: 01.05.2019 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 584

Coraz więcej obywateli w Niemczech jest niezadowolonych z funkcjonowania demokracji, pisze „Die Welt”, powołując się na wyniki sondażu przeprowadzonego przez centrum badawcze Pew w Waszyngtonie w 2018 roku. 43% badanych Niemców wyraziło niezadowolenie z funkcjonowania demokracji, to oznacza, że w ciągu roku liczba niezadowolonych wzrosła o 17%, informuje gazeta.

Według sondażu największy odsetek niezadowolonych z demokracji obserwuje się wśród zwolenników partii „Alternatywa dla Niemiec”: 69%. Należy zauważyć, że podobna tendencja występuje wśród obywateli popierających inne europejskie partie populistyczne.

„Die Welt” pisze, że ankieta została przeprowadzona również w innych krajach europejskich. W sześciu z nich większość respondentów wyraziła niezadowolenie z funkcjonowania demokracji: we Francji (51%), na Węgrzech (53%), w Wielkiej Brytanii (55%), we Włoszech (70%), w Hiszpanii (81%) i w Grecji (84%).

Jednocześnie gazeta zauważa, że w prawie wszystkich krajach (z wyjątkiem Francji, gdzie badanie przeprowadzono przed protestami „żółtych kamizelek”), nastąpił wzrost niezadowolenia w porównaniu z rokiem 2017, ale nigdzie nie był on tak ostry jak w Niemczech.

W Stanach Zjednoczonych odsetek obywateli niezadowolonych ze stanu demokracji również wzrósł, informuje „Die Welt”, do 58% w porównaniu z 51% w 2017 roku.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Almuric 02.05.2019 09:56

    Demokracja w Niemczech zagrożona? Póki KE się nie odezwie to się nie liczy…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.