Günter Grass ostrzega przed atakiem na Iran
„Süddeutsche Zeitung” opublikowała politycznie zaangażowany wiersz Güntera Grassa pt. „Was gesagt werden muss” („Co musi zostać powiedziane”). Wybitny pisarz ostrzega w nim przed atakiem na Iran. USA i Izrael kierując się tzw. „prawem do pierwszego uderzenia”, przygotowują się do zaatakowania irańskich obiektów nuklearnych. Grass podkreśla tu, że przede wszystkim nie ma przekonujących dowodów na posiadanie przez Iran bomby atomowej.
Tajemnicą poliszynela jest, że Izrael bezustannie wzmacnia swój potencjał jądrowy. Znajduje się on poza wszelką międzynarodową kontrolą. W sprawie tej panuje według Grassa „powszechne milczenie”. Jeżeli Niemcy dostarczą Izraelowi nowy okręt podwodny, z którego wystrzelone zostaną rakiety w stronę Iranu, tym samym będą uczestniczyć w zbrodni.
Grass domaga się międzynarodowej kontroli potencjałów atomowych i zaprzestania agresji. Niemiecki pisarz przyznaje, że zbyt długo milczał w tej sprawie, a przecież narodowi irańskiemu grozi wymazanie z powierzchni ziemi. Jutro może być za późno – mówi Grass.
Wystąpienie Grassa spotkało się z atakami ze strony Centralnej Rady Żydów w Niemczech. Poddali je także krytyce czołowi działacze CDU i SPD. Ambasador Izraela w Niemczech mówił o „antysemickich uprzedzeniach autora” „Blaszanego bębenka”. Gazeta „Die Welt” nazwała Grassa „wiecznym antysemitą”.
Günter Grass (ur. 1927) jest najwybitniejszym żyjącym pisarzem niemieckim. W 1999 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla. Znany jest ze swych lewicowych i nonkonformistycznych poglądów. Wielokrotnie krytykował agresywną politykę USA, m.in. za atak na Irak.
Opracowanie: Tomasz Kłusek
Źródło: Lewica