Gülen wzywa do zjednoczenia się przeciwko Erdoğanowi

Opublikowano: 22.10.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 18

W wywiadzie telewizyjnym udzielonym egipskiej sieci TEN, turecki kaznodzieja islamski, Fethullah Gülen, opowiedział o tym, jak niegdyś doradzał prezydentowi Turcji, Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi.

Gülen z własnej woli żyje na wygnaniu w Stanach Zjednoczonych, skąd kieruje ruchem religijnym, przez rząd Erdoğana obwinianym o próbę zamachu stanu w 2016 roku. Kaznodzieja wezwał inne państwa do zjednoczenia się przeciwko tureckiemu prezydentowi sugerując, że posiada poparcie kluczowych polityków w Turcji. Powiedział też, że jedyne, co może powstrzymać Erdoğana i położyć kres „chaosowi i niepokojom w Turcji” to zjednoczona siła demokratycznych państw Zachodu i Bliskiego Wschodu. „To powiedział mi mój przyjaciel, sympatyk naszego ruchu (użył tu nazwy „güleniści”), były minister spraw zagranicznych w rządzie Erdogana.”

Spośród 5 byłych ministrów spraw zagranicznych z ramienia partii AKP, Yaşar Yakış, pisujący teksty dla portalu Ahval, nigdy nie był w rządzie Erdogana, a Feridun Sinirlioğlu był ministrem zaledwie 4 miesiace – pomiędzy sierpniem a listopadem 2015 roku. Pozostali trzej – Ahmet Davutoğlu, Abdullah Gül i Ali Babacan – nie są już członkami partii rządzącej i zajmują się obecnie tworzeniem nowych nurtów politycznych.

Jeśli potwierdzi się fakt, że jeden z nich popiera Gülena, może to być jak dźwięk marszu pogrzebowego dla nowo tworzącego się ruchu, ponieważ organizacja Gülena jest w Turcji zarówno nielegalna, jak i niepopularna.

Gülen powiedział, że obecni przywódcy Turcji jedynie udają, że szanują kulturowe i religijne wartości narodu, żeby pozyskać głosy wyborców. „To nie są prawdziwi ludzie Anatolii; podobno pochodzą z północy” powiedział o przywódcach AKP i dodał, że partia używa „islamskich przemówień i haseł aby utrzymać się przy władzy”. Erdoğan pochodzi z tureckiej prowincji Rize leżącej w północnej części regionu Morza Czarnego.

Przebywający w Stanach Zjednoczonych duchowny powiedział, że jego ruch poprzednio popierał rządzącą AKP, a on sam doradzał Erdoğanowi, kiedy ten założył partię, dodając, że prezydent Turcji „nie ma dyplomu uniwersyteckiego”. Po latach partnerstwa, pod koniec 2013 roku drogi rządzącej AKP i ruchu Gülena rozeszły się, kiedy policja i prokuratorzy, rzekomo powiązani z ruchem, wszczęli serię dochodzeń w sprawie korupcji wobec wielu znanych osób powiązanych z rządem, w tym dzieci ministrów AKP. Jednak od czasu objęcia urzędu Erdoğan wykorzystuje władzę do własnych celów, powiedział Gülen.

Odnosząc się do sytuacji tureckich Kurdów, Gülen powiedział, że partie islamistyczne nie powinny narzucać swoich poglądów mniejszościom danego kraju. Zwracając uwagę na fakt, że rządząca AKP używała islamskich haseł jako „tanich kart przetargowych” aby utrzymać się przy władzy, Gülen powiedział, że poszanowanie wszystkich wyznań ma kluczowe znaczenie dla kraju.

Przywódca ruchu pochwalił także Egipt, mówiąc: „Wiele krajów kontynentu afrykańskiego spogląda na Egipt, uważając ten kraj za wzór godny naśladowania”. „Egipskie przywództwo”, powiedział, odnosząc się do prezydenta kraju Abdela Fattaha El-Sisi „dzięki swojej skuteczności może stworzyć siłę współpracy, która doprowadzi do jedności i będzie źródłem synergii dla innych [krajów w regionie]”.

Erdoğan jest zagorzałym zwolennikiem Bractwa Islamskiego, którego zmarły przywódca, Mohamed Morsi, został usunięty i uwięziony w 2013 r. po militarnym zamachu stanu przeprowadzonym przez El-Sisiego. Gülen wymienił także Iran, mówiąc, że kraj ten prowadzi szkodliwe operacje przeciwko światu muzułmańskiemu i przejął „zachodnią wrogość wobec świata sunnickiego”.

Tłumaczenie: Memphis
Źródło oryginalne: AhvalNews.com
Źródło polskie: Euroislam.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
agama
Użytkownik

wg Jackowskiego to co robi Turcja w Syrii to zaplanowana prowokacja i próba wciągnięcia Rosji w konflikt https://www.youtube.com/watch?v=aF5OFe-hV_0